• +48 502 21 31 22

Zakaz handlu w niedziele – czy jest szansa na zmiany?

W 2022 r. handlowych niedziel jest siedem. Ostatnia w tym roku wypada 18 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele – czy jest szansa na zmiany?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 r. Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej zapytała, czy rząd planuje przywrócenie przynajmniej dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Jak wskazała, "pandemia COVID-19 oraz obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce spowodowały, że polscy przedsiębiorcy są niepewni jutra". – Zdaniem rządzących celem wprowadzenia tej ustawy było polepszenie relacji rodzinnych. Z raportu Bisnode Polska opublikowanego w styczniu 2021 r. wynika, iż od momentu wprowadzenia ustawy do początku 2021 r. zostało zamkniętych blisko 2300 sklepów – zwróciła uwagę posłanka.

W pierwszym okresie po wejściu zakazu handlu w niedziele w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia, następnie handel można było prowadzić w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią. W 2020 r. rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu – handlowych niedziel miało być siedem. Ostatecznie jednak w związku z epidemią COVID-19 wzrosła do ośmiu. W 2022 r., tak samo jak w 2021 r., handlowych niedziel jest siedem. Ostatnia w tym roku wypada 18 grudnia.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, przypomniała w odpowiedzi, że z dniem 1 lutego weszła w życie nowelizacja przepisów, która "uzupełniła i doprecyzowała obowiązujące rozwiązania w celu eliminacji zidentyfikowanych nieprawidłowości i zapewnienia skuteczności prowadzonych dotychczas ograniczeń". Jednocześnie wskazała, że ustawa przewiduje "ponad 30 enumeratywnie wymienionych przypadków", w których wspomniany zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje. – Wyłączenie zakazu handlu w tych przypadkach uzasadnia rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu wynika z użyteczności społecznej i codziennych potrzeb ludności – podała minister.

Marlena Maląg zwróciła uwagę, że wśród wyłączeń spod zakazu handlu ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje m.in. możliwość prowadzenia handlu w dni ustawowo objęte zakazem przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. – Przedsiębiorcy ci mają możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy wskazanych w ustawie członków rodziny, niebędących ich pracownikami lub zatrudnionymi – poinformowała minister rodziny.

– Przedstawiając powyższe, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są planowane prace legislacyjne zmierzające do uchylenia ustawy o ograniczeniu handlu, jak również zmiany jej przepisów, które miałaby na celu umożliwienie prowadzenia handlu w dwie niedziele w miesiącu – przekazała Marlena Maląg.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka