• +48 502 21 31 22

Portugalia wprowadzi czterodniowy tydzień pracy

W pierwszej kolejności czterodniowy tydzień pracy zostanie wprowadzony w niektórych jednostkach administracji publicznej.

Portugalia wprowadzi czterodniowy tydzień pracy

Władze Portugalii planują wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w sektorze publicznym. Nowa regulacja wprowadzana będzie stopniowo.

Jak poinformowała minister ds. prezydencji w portugalskim rządzie Mariana Vieira da Silva, zasady, na jakich będzie wprowadzany czterodniowy tydzień pracy, zostały już omówione ze związkami zawodowymi. Wyjaśniła, że w pierwszej kolejności zostanie wprowadzony w niektórych jednostkach administracji publicznej. Sprecyzowała, że rząd Portugalii posiada już listę urzędów, które gotowe są do rozpoczęcia "nowego doświadczenia". – Pierwsza instytucja publiczna lub grupa takich jednostek, która wprowadzi czterodniowy tydzień pracy, będzie służyć nam za wzorzec do oceny nowego rozwiązania – powiedziała Vieira da Silva.

Podobne przepisy przygotował już rząd w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii ponad sto firm już zaczęło eksperyment z pracą od poniedziałku do czwartku. Czytaj więcej: Wielka Brytania testuje czterodniowy tydzień pracy. Program ma być też przetestowany w USA, Kanadzie, Irlandii, Australii czy Nowej Zelandii.

Czy takie rozwiązanie może pojawić się w Polsce? – To jest przykład idealnego oderwania od rzeczywistości. Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj podniesienia produktywności, poniesienia innowacyjności, podniesienia wydajności. Potrzebujemy nadrabiać ten czas, który nam ukradziono po drugiej wojnie światowej, tak abyśmy byli społeczeństwem coraz bogatszym, społeczeństwem coraz silniejszym także gospodarczo, także demograficznie, militarnie, kulturowo, tożsamościowo – stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń w Polskim Radiu 24.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że w porównaniu z Europą Zachodnią Polska jest biednym krajem i dlatego pomysł czterodniowego tygodnia pracy jest "niebezpieczny i szkodliwy". – Uważam, że dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy może się w Polsce rozpocząć, jak będziemy mieli 95% PKB per capita Niemiec – ocenił w rozmowie z RMF FM. – Chyba że komuś zależy, żebyśmy byli trwale biedni – dodał. – Jeżeli Polska ma się zrównać w poziomie dochodów, a w perspektywie jednej-dwóch dekad jest to możliwe, z mieszkańcami Europy zachodniej, to tego typu pomysły są niebezpieczne i szkodliwe – podkreślił.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka