• +48 502 21 31 22

Śląscy samorządowcy apelują o zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Według Śląskiego Związku Gmin i Powiatów należy podwyższyć kryterium dochodowe beneficjentów z uwzględnieniem obecnego poziomu inflacji, co pozwoli większej liczbie osób ubiegać się o dotację.

Śląscy samorządowcy apelują o zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Śląski Związek Gmin i Powiatów zaapelował o zwiększenie kryterium dochodowego dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze” oraz urealnianie kwot dotacji. Zdaniem samorządowców przy obowiązujących zasadach wielu zainteresowanych nie jest w stanie zrealizować zadań związanych z wymianą źródeł ciepła.

Program „Czyste Powietrze” przeznaczony jest dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Środki pozyskane z programu można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła oraz prace termomodernizacyjne. ŚZGiP zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zmian umożliwiających większej liczbie mieszkańców pozyskanie środków na wymianę źródeł ciepła. Zdaniem samorządowców jest to konieczne, ponieważ tylko niewielki odsetek kwalifikuje się do uzyskania dofinansowania. Zainteresowanie składaniem wniosków jest też coraz mniejsze, ponieważ wielu mieszkańców obawia się wzrostu kosztów ogrzewania. – W związku z pogarszającą się sytuacją na rynku surowców energetycznych oraz inflacją motywacja do wymiany źródeł ciepła na mniej emisyjne spada, a sfinansowanie tego przedsięwzięcia stanowi coraz poważniejsze wyzwanie dla wielu gospodarstw domowych ogrzewanych kotłami na paliwa stałe – tłumaczą samorządowcy.

Według związku należy podwyższyć kryterium dochodowe beneficjentów z uwzględnieniem obecnego poziomu inflacji, co pozwoli większej liczbie osób ubiegać się o dotację. Zdaniem samorządowców konieczne jest urealnienie stawek dotacji do aktualnych cen rynkowych. Potrzebne jest też większe otwarcie programu na osoby najuboższe i zwiększenie poziomu dofinansowania dla osób o najniższych dochodach zagrożonych największym ubóstwem energetycznym”

Samorządowcy oczekują też zwiększenia poziomu dofinansowania dla gmin za wprowadzane wnioski i wprowadzenia rekompensat za ich rozliczanie oraz uproszczenia procedur pozyskiwania dotacji. Ich zdaniem niezbędne jest umożliwienie wypełniania formularzy w formie papierowej, a nie wyłącznie elektronicznej.

Związek postuluje też m.in. o możliwość zaliczkowania płatności przy wyższych kwotach dofinansowania, wprowadzenia mechanizmu preferencyjnego dla pomp ciepła oraz umożliwienie pozyskania dofinansowania do zakupu i montażu kotłów na pellet drzewny w budynkach podłączonych do sieci dystrybucji gazu.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka