• +48 502 21 31 22

Uproszczenie procedur i kary za nielegalne zatrudnianie. Będzie nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

Priorytetem jest elektronizacja procedur. Już dziś mają one zastosowanie w przypadku powiadomień o powierzeniu pracy, a po zmianach dotyczyć to będzie także oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleń na pracę.

Uproszczenie procedur i kary za nielegalne zatrudnianie. Będzie nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

– Nie może być tak, że w przypadku złamania prawa pracodawca zatrudniający np. jednego cudzoziemca podlega takiej samej karze, jak ten, który nielegalnie zatrudnia np. 200 osób. Chcemy te kary stopniować – przekazał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Jak wyjaśnił, wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, resort przygotowuje nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Jej celem jest m.in. dalsze uproszczenie procedur. – Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Pracujemy nad nim w pakiecie z innymi ustawami, mianowicie poza ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców powstają też ustawa o aktywizacji zawodowej, ustawa o niektórych umowach zawieranych elektronicznie oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej – wyjaśnił wiceminister.

W przypadku ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców planowane jest po wakacjach przekazanie projektu do konsultacji społecznych, natomiast Rada Ministrów planowo ma go przyjąć w ostatnim kwartale tego roku.

Stanisław Szwed wyjaśnił, że priorytetem jest elektronizacja procedur. – Już dziś mają one zastosowanie w przypadku powiadomień o powierzeniu pracy, a po zmianach dotyczyć to będzie także oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleń na pracę – zaznaczył. Dodał, że ma to przyspieszyć cały proces i ułatwić pracodawcom szybkie zatrudnienie pracownika.

Pytany, czy to oznacza, że zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec, nie będą musieli przychodzić do urzędu, odpowiedział, że poza szczególnymi przypadkami nie będzie to konieczne. – Zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy będą musieli mieć własne konta, poprzez które będą mogli zarządzać swoimi dokumentami i kontaktować się z urzędem – wyjaśnił Szwed.

Wiceminister wskazał na jeszcze jedną funkcję elektronizacji, czyli uregulowanie wynagrodzeń cudzoziemców. Pozwoli to na elektroniczną weryfikację ich wynagrodzenia.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka