• +48 502 21 31 22

Work-life fit – nowy trend na rynku pracy

Mała elastyczność miejsca pracy często wpływa negatywnie na życie osobiste pracowników, którzy ze względu na pracę muszą rezygnować ze swoich prywatnych celów.

Work-life fit – nowy trend na rynku pracy

Work-life fit to jeden z najnowszych światowych trendów na rynku pracy, który powoli wkracza do Polski. Chodzi o dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów. Z przeprowadzonego na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place badania „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit” wynika jednak, że obecnie mniej niż połowa firm w Polsce daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej (25%) lub hybrydowej (18 proc.).

– Z naszego badania wynika, że pracownicy nie mogą liczyć na elastyczność ze strony pracodawców, a większość z nich ma narzucony model i stałe godziny pracy. Z tego powodu przeważnie są oni rozliczani z przepracowanego czasu, a nie zrealizowanych zadań - komentuje Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

W połowie firm model pracy jest ustalany odgórnie przez pracodawcę. W przypadku 39% firm możliwość wyboru modelu pracy zależy od stanowiska, a w 10% decyzja zależy od woli pracownika. Elastyczności nie ma także w kwestii wyboru godzin pracy. Badanie pokazało, że w 82% firm praca odbywa się w stałych i powtarzalnych godzinach. W blisko co piątej organizacji obowiązuje stały czas pracy, ale z elastycznymi godzinami jej rozpoczęcia, np. między 8:00 a 10:00. W 67% firm pracownicy zawsze są rozliczani z tego, ile godzin w ciągu pracy poświęcają faktycznie na swoje zadania, ale w 31% organizacji czasem takie działanie się pomija.

– Mała elastyczność miejsca pracy często wpływa negatywnie na życie osobiste pracowników, którzy ze względu na pracę muszą rezygnować ze swoich prywatnych celów. Tego typu sytuacje doprowadzają często do szybszego wypalenia, frustracji pracowników. Natomiast dla firm – do mniejszej efektywności i zwiększonej rotacji kadr – dodaje ekspert.

30% badanych zadeklarowało, że obowiązki zawodowe utrudniły mu zmianę miejsca zamieszkania – głównie z powodu mało elastycznego miejsca pracy lub kwestii finansowych. Ponadto 30% respondentów wskazuje, że obowiązki zawodowe utrudniły podjęcie bądź kontynuowanie nauki – najważniejsze powody tego to: mało elastyczny czas lub mało elastyczne miejsce pracy. Ograniczenie w zakresie założenia rodziny lub rodzicielstwa deklaruje prawie co czwarty badany, a co trzeci wskazuje również, iż praca utrudniała rozwijanie zainteresowań.

Analizy światowych trendów pokazują, że odpowiedzią na wyzwania na rynku pracy może być koncepcja work-life fit. – Polega ona nie tylko na możliwości pracy z dowolnego miejsca, w różnych godzinach, ale też bardziej elastycznym podejściu do formy świadczenia obowiązków, skupienia uwagi na efektach, a nie na czasie pracy. Chodzi tu o takie tworzenie kultury organizacyjnej pracy, która ułatwia łączenie życia zawodowego z osobistym i daje wybór. Takie podejście powoduje, że pracownicy są bardziej zaangażowani, mniej zestresowani, zdrowsi i lepiej skupieni na swoich obowiązkach w momencie, gdy poświęcają swój czas na pracę – zauważa Przemysław Kadula.

Na work-life fit zyskują nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. – To również wymierne korzyści dla pracodawców – większa lojalność pracowników, kreatywność czy efektywność. Pandemia pokazała, że potrafimy pracować zdalnie i jest to bardzo wydajne. Takie podejście wymaga jednak większej elastyczności i zaufania. Niezadowolenie z przymusu powrotu do biura będzie skutkowało zwiększoną rotacją, a to generuje niepotrzebne dodatkowe koszty po stronie pracodawcy – dodaje ekspert.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka