• +48 502 21 31 22

Coraz więcej ofert pracy dla obcokrajowców

Trend zmniejszenia się liczby mężczyzn z Ukrainy na polskim rynku pracy jest nadal mocny. Niedobory kadrowe nasilą się w najbliższych tygodniach wraz ze zwiększonym popytem na pracowników sezonowych.

Coraz więcej ofert pracy dla obcokrajowców
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

W maju liczba ofert pracy dla obcokrajowców wzrosła średnio o 35-40%. Największy wzrost zapotrzebowania odnotowano w produkcji spożywczej, handlu, logistyce i e-commerce.

Według danych Centrum Analitycznego agencji zatrudnienia Gremi Personal specjalizującej się w zatrudnianiu cudzoziemców największy wzrost liczby ofert zatrudnienia odnotowano w branży produkcji spożywczej (+15%) oraz handlu, logistyce i e-commerce (+10%).

– Najwięcej ofert mamy obecnie na stanowiska produkcyjne i magazynowe w branżach spożywczej, logistycznej oraz w przetwórstwie. Pandemia nauczyła Polaków zakupów online na masową wręcz skalę – nieprzerwanie pracowników szukają firmy związane z logistyką, magazynowaniem i e-commerce. Ale i w handlu ruch jest jak zwykle duży, szczególnie przed sezonem długich weekendów, +grillowym+ i wakacyjnym – skomentowała Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Z obserwacji agencji wynika, że najszybciej rośnie liczba ofert dla mężczyzn - o prawie 20%. Jak zaznaczono, trend zmniejszenia się liczby mężczyzn z Ukrainy na polskim rynku pracy jest nadal mocny. Zdaniem agencji niedobory kadrowe nasilą się w najbliższych tygodniach wraz ze zwiększonym popytem na pracowników sezonowych. Wtedy firmy odczują brak nie tylko ok. 80-100 tys. Ukraińców, którzy po wybuchu wojny wyjechali, by bronić swojego kraju, ale też setek tysięcy sezonowych pracowników z Ukrainy, którzy w tym roku nie przyjadą do Polski.

Część wakatów można wypełnić zatrudniając uchodźczynie z Ukrainy – wiele firm stara się dostosować dla nich stanowiska zajmowane wcześniej przez mężczyzn.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka