• +48 502 21 31 22

Spada satysfakcja pracowników z wynagrodzeń

Ponad połowa pracowników nie otrzymała podwyżek w 2021 r. Spośród tych, którzy je dostali, 41% uważa, że wzrost był mniejszy niż się spodziewali.

Spada satysfakcja pracowników z wynagrodzeń

Spada satysfakcja pracowników z wynagrodzeń. Jak wynika z "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad, ze swojej płacy zadowolonych jest 43% ankietowanych, o 2 pkt. proc. mniej niż w 2021 r. i 5 pkt. proc. mniej niż w 2020 r.

W minionym roku podwyżkę dostało 45% ankietowanych. Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w przemyśle, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej - po 56%, a także transporcie i logistyce - 54%. Częściej niż średnia podwyżki dostawali też pracownicy ochrony - 54% i telekomunikacji i IT - 49%, najrzadziej natomiast pracownicy handlu detalicznego i hurtowego - 36%, hotelarstwa i gastronomii - 35% i edukacji - 30%.

Podwyżki najczęściej sięgały 5-10% - odpowiedziało tak 42% spośród tych, którzy otrzymali wyższe wynagrodzenie. 27% osób otrzymało mniej niż 5% Podwyżki w wysokości 10-20% trafiły do 18% pracowników, a powyżej 20% – do 5%zatrudnionych. Wysokość podwyżek była związana z wiekiem i wykształceniem – najwyższe otrzymywali młodsi i lepiej wykształceni. Wśród osób, które otrzymały podwyżkę, 46% stwierdziło, że jej skala była zgodna z ich oczekiwaniami, natomiast 41% liczyło na wyższy wzrost płacy.

Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan, ocenia, że jak na kolejny pandemiczny rok odsetek badanych, którzy dostali podwyżkę, jest i tak duży, co pokazuje, że pracodawcy zwiększając wynagrodzenia, próbują ograniczać rotację pracowników w obawie przed problemami z obsadzeniem powstałego wakatu. - Niektórzy pracodawcy odłożyli na styczeń 2022 r. decyzje o podwyżkach w obawie przed skutkami Polskiego Ładu i licząc się z koniecznością uzupełnienia obniżki wynagrodzenia netto pracowników w związku ze zmianami podatkowymi - komentuje.

50% pracowników spodziewa się podwyżki w najbliższym czasie. Jednocześnie 42% nie zamierza o nią prosić przełożonych, bo uważa, że byłoby to przez szefa źle odebrane i obawia się jego reakcji. Niemal co trzeci badany planuje rozmawiać o podwyżce, w większości motywując to inflacją. Połowa ankietowanych uważa też, że podwyżki im się należą ze względu na wysoką jakość wykonywanej przez nich pracy.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka