• +48 502 21 31 22

Antysmogowy mural w Warszawie pokrył cały budynek

Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia Projektowanie miast, przestrzeń dla mieszkańca

Artyści namalowali mural niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew.

Antysmogowy mural w Warszawie pokrył cały budynek

W Warszawie ukończony został kolejny antysmogowy mural. W dzielnicy Wola przy ul. Wschowskiej 10 można oglądać malowidło, które pokrywa nie jedną ścianę, a cały budynek. Praca łączy naturę z charakterystycznymi zabytkami i nowoczesnymi wieżowcami.

- Spodobał się nam nie tylko projekt graficzny i sam pomysł autora. Udostępniliśmy elewację tego budynku również ze względu na dobroczynne oddziaływanie na środowisko. Artyści namalowali go niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew – mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

Grafika zaprojektowana została przez Tytusa Brzozowskiego, artystę, którego ulubioną bohaterką jest Warszawa. Celem projektu było wykonanie muralu, który odświeży budynek i ozdobi okolicę, a także poprawi nastrój okolicznym mieszkańcom i przechodniom. Artyści wykorzystali strukturę budynku i umieścili na niej wiele odniesień do kultury i historii warszawskiej Woli.

Takie "oddychające" dzieło neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenia powietrza bardzo szkodliwym formaldehydem, zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce, eliminuje nieprzyjemne zapachy, a także likwiduje wirusy i bakterii znajdujące się bezpośrednio na powierzchni pokrytej warstwą farby oraz niszczy zarodniki grzybów oraz pleśni, dzięki czemu nie dopuszcza do ich rozwoju. Tworzy również powłokę oddychającą, przez co nie pozwala na gromadzenie się wilgoci wewnątrz ściany.

fot. ZGN Wola
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka