• +48 502 21 31 22

Jastrzębianie spędzili na miejskich rowerach w sumie 875 dni

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia Turystyka i rekreacja

Rowery systemu Jaskółka zostały wypożyczone w 2021 r. prawie 51 tys. razy To o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w 2019 r.

Jastrzębianie spędzili na miejskich rowerach w sumie 875 dni

W minionym roku do Jastrzębiu-Zdroju wrócił system rowerów miejskich. Mieszkańcy i przyjezdni mieli w tym czasie do dyspozycji 84 pojazdy czekające na 26 stacjach. Łącznie przejechali na nich 126 627,28 km - to dystans trzykrotnie większy niż obwód kuli ziemskiej. Dziennie pokonali na nich średnio ponad 684 km.

Rowery systemu Jaskółka zostały wypożyczone w tym czasie prawie 51 tys. razy To o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w 2019 r. Jastrzębianie spędzili na nich też dwa razy więcej czasu. Rowery jeździły w 2021 r. łącznie prawie 21 tys. godzin. Oznacza to, że mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju spędzili na miejskich rowerach łącznie… 875 dni.

Kolejny sezon rowerów miejskich ma się rozpocząć wiosną 2022 r.

Ceny za korzystanie z rowerów były takie same jak w 2019 r. – 20 pierwszych minut darmowe, później 3 grosze za 1 min. Seniorzy jeździli za darmo. Wzorem lat ubiegłych organizacją systemu rowerów miejskich zajął się Jastrzębski Zakład Komunalny. – Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszego miasta, zadbaliśmy o to, by rowery wyposażone zostały w siedem przerzutek, a także opony z zabezpieczeniem antyprzebiciowym i wyposażenie roweru w uniwersalny uchwyt na telefon komórkowy. Będą też rowery z fotelikami dla dzieci – mówił Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

Podstawowym elementem składającymi się na system rowerów miejskich jest aplikacja mobilna oraz dedykowana strona internetowa. Aby rozpocząć przejażdżkę rowerem miejskim, należy zarejestrować się poprzez pobraną z Internetu aplikację mobilną. Rejestracji dokonać można także z pozycji komputera stacjonarnego poprzez dedykowaną stronę internetową. Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów.

Wypożyczenie roweru jest proste – wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka