• +48 502 21 31 22

Cyfrowa Gmina: Rusza nabór wniosków

Projekt: Przedsiębiorczość, Innowacje, technologie

Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Cyfrowa Gmina: Rusza nabór wniosków

Rusza trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Łącznie w tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin z całego kraju, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel to ponad 162 mln zł. Nabór potrwa do 10 lutego.

- Zależy nam, aby „Cyfrowa Gmina”, o której dzisiaj rozmawiamy, była programem wyrównywania szans, mostem łączącym możliwości mniejszych i większych gmin, tych bogatszych i tych mniej zamożnych. Niedawno zakończył się drugi nabór, w którym mogły wziąć udział 1063 gminy z całej Polski – ostatecznie wzięły udział 1053, a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. To imponujący wynik - mówi sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

- Polacy są bardzo innowacyjnym narodem. Chcą załatwiać swoje sprawy online, a wszelkie e-usługi, choćby Profil Zaufany, który ma już ponad 13 milionów Polaków, cieszą się rosnącą popularnością. Pandemia pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy i podległe im jednostki mają kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i działających na ich terenie firm - podkreśla minister. - Nasz program „Cyfrowa Gmina” pomoże wyrównać możliwości samorządów. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło już swoje działanie do sieci, jednak wiemy, że przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa – dodaje Adam Andruszkiewicz.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie. Minimalna wysokość grantu to 100 tys. zł, maksymalna zaś - 2 mln zł.

W pierwszym naborze uprawnionych do wzięcia udziału w programie były 734 gminy – ostatecznie udział wzięło 720 z nich. Drugi zaskoczył jeszcze większą frekwencją - tym razem na 1063 gminy wnioski przekazało 1053 gmin.

Program „Cyfrowa Gmina” jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Dofinansowanie można otrzymać na zadania związane z cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej, edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji lub analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka