• +48 502 21 31 22

Duże zapotrzebowanie na pracowników w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach

Projekt: Praca Rynek pracy, depopulacja, edukacja

Nowo powstające organizacje potrzebują przede wszystkim pracowników finansowych: od deal sourcerów, poprzez księgowych, audytorów, analityków, kontrolerów finansowych i doradców podatkowych, aż po transformation leaderów oraz konsultantów strategicznych.

Duże zapotrzebowanie na pracowników w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach

W pierwszym kwartale nowego roku najłatwiej będzie znaleźć pracę w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ManpowerGroup, plany rekrutacyjne pracodawców są wyjątkowo optymistyczne, a obliczona na ich podstawie prognoza netto zatrudnienia wynosi +36%. W ujęciu kwartalnym wskaźnik zanotował wzrost o 26 punktów procentowych, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynik poprawił się o 34 punkty.

Polska jest aktualnie jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie, zarówno pod kątek środowiska biznesowego dla inwestycji, jak i o konkurencyjności siły roboczej. - W rezultacie coraz więcej globalnych graczy przenosi swoje kluczowe role do Polski i nie dotyczy to wyłącznie stanowisk specjalistycznych, ale także menedżerskich i C-level. Zauważamy również na rynku rosnącą z roku na rok liczbę nowych start-upów z zagranicznym kapitałem, zagranicznych funduszy inwestycyjnych, podmiotów z obszaru bankowości inwestycyjnej i centrów usług wspólnych - mówi Marta Ewa Romaneczko, ekspertka rynku pracy z obszaru finansów i liderka zespołu rekrutacji stałej w Manpower

Okazuje się, że nowo powstające organizacje potrzebują przede wszystkim pracowników finansowych: od deal sourcerów, poprzez księgowych, audytorów, analityków, kontrolerów finansowych i doradców podatkowych, aż po transformation leaderów oraz konsultantów strategicznych. Również polski sektor MŚP także deklaruje silną chęć zatrudniania nowych pracowników, zwłaszcza samodzielnych księgowych i specjalistów ds. wynagrodzeń. - Dodatkowo postępująca cyfryzacja i digitalizacja procesów zwiększa zapotrzebowanie na ekspertów od fin-techu, których wciąż mamy zbyt mało. Najbardziej pożądanymi przez pracodawców kandydatami są obecnie osoby z doświadczeniem w obszarze księgowości i podatków - tłumaczy Marta Ewa Romaneczko.

Nowością na rynku jest zapotrzebowanie na transformation leaderów i specjalistów z obszaru usprawniania procesów biznesowych z kompetencjami w zakresie metodyk zarządzania projektami. Świat finansów chętnie sięga po certyfikacje z Agile, Lean, Waterfall, PMP oraz innych narzędzi pomagających w optymalizacji procesów. Takie osoby należą do najbardziej poszukiwanych i mogą liczyć na wysokie zarobki.

Trzy miesiące temu 19% pracodawców reprezentujących sektor bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości miał zamiar powiększać swoje zespoły, obecnie chęć pozyskiwania nowych pracowników zgłasza już co drugi. Jednocześnie wzrósł odsetek firm planujących zwolnienia. Pomiędzy październikiem a grudniem redukcję etatów przewidywało 9% firm, aktualnie jest to 14%. Nie oznacza to jednak zmniejszenia liczby dostępnych na rynku wakatów. Najczęściej redukcję przewidują firmy będące w trakcie restrukturyzacji, co widoczne jest przede wszystkim w sektorze bankowym. Podobny krok podejmują też firmy decydujące się na outsourcing usług biznesowych oraz organizacje z sektora MŚP, które nie odbudowały swojej pozycji po stratach z początku pandemii. Pracownicy bez problemu znajdą zatrudnienie w innych miejscach, a dzięki coraz większej liczby ofert pracy zdalnej nawet osoby z peryferyjnych ośrodków mają szanse otrzymać atrakcyjne oferty, zwłaszcza jeśli znają języki obce.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka