• +48 502 21 31 22

"Paraliż jest realny". Prezes Rafako o budowie bloku w Jaworznie

Projekt: Gospodarka Transformacja energetyczna

- Rafako oczekuje pomocy ze strony Taurona lub państwa w związku z budową bloku 910 MW w Jaworznie. Firma nie jest w stanie realizować wszystkich obowiązków kontraktowych - poinformował Radosław Domaradzki-Łabędzki.

Rafako wezwało Tauron do podjęcia działań, które pozwolą zrealizować prowadzone prace przy budowie bloku 910 MW w Jaworznie. Spółka nie otrzymała jednak żadnych odpowiedzi. Tauron wcześniej podał w komunikacie giełdowym, że otrzymał oświadczenie, w którym Rafako uzależnia sprawne zakończenie prac od kapitałowego zaangażowania się Taurona w tę spółkę.

- Istnieje duże ryzyko, że jeżeli nie będzie porozumienia w najbliższym czasie, pojawią się przesłanki do zaprzestania prac - oświadczył Radosław Domaradzki-Łabędzki, prezes Rafako. Jak dodał, realne jest ryzyko wstrzymania prac na czas nieokreślony, z kolei scenariusz alternatywny w postaci zmiany wykonawcy, oznacza lata opóźnienia i poważne straty. - Wydaje nam się, że dokonaliśmy wszelkich starań, ale paraliż jest realny. Nie wynika to z naszej złej woli, w naszej opinii dołożyliśmy wszelkich starań, by w terminach kontraktowych oddać tę inwestycję - mówił Radosław Domaradzki-Łabędzki. Dodał, że alternatywnym do decyzji Taurona scenariuszem jest zwrócenie się z pomocą do państwa o włączenie się w proces inwestorski.

Rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch przekazał, że prezes Rafako ma "nieograniczone możliwości kontaktowania się z zarządem Tauron Polska Energia, a ponadto wielokrotnie osobiście uczestniczył w spotkaniach w centrali grupy". Przypomniał też, że w tej sprawie prowadzone są mediacje przy udziale Prokuratorii Generalnej, które dotychczas przynosiły wymierne efekty w postaci m.in. wypracowanego na początku sierpnia harmonogramu naprawy i kolejnych aneksów kontraktowych. - W naszej ocenie sprawa jest bardziej skomplikowana, niż przedstawia to prezes Rafako w licznych medialnych wypowiedziach - oświadczył.

Czytaj więcej na portalu raciborz.com.pl: Rafako oczekuje pomocy od Taurona lub państwa w związku z budową bloku w Jaworznie

Podobe artykuły

Wyszukiwarka