• +48 502 21 31 22

Tarcza 9.0: tylko do końca czerwca można złożyć wniosek o umorzenie składek

Projekt: Prawo i podatki

W województwie śląskim przedsiębiorcy uzyskali ponad 68 mln złotych zwolnienia ze składek w ramach Tarczy 9.0.

Najnowsza Tarcza antykryzysowa 9.0 zakłada zwolnienie z opłacania składek na marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość otrzymania pięciokrotnego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy z województwa śląskiego uzyskali już ponad 68 mln złotych zwolnienia ze składek. Złożono do tej pory ponad 30 tysięcy wniosków o zwolnienie. Najwięcej wniosków o zwolnienie wpłynęło do Oddziału ZUS w Bielsku Białej (6,3 tys. wniosków) i Oddziału w Rybniku (6,8 tys.). Przedsiębiorcy z terenu rybnickiego oddziału uzyskali umorzenie składek za marzec i kwiecień na kwotę przekraczającą 14,8 mln złotych. W chorzowskim Oddziale ZUS złożono prawie 5,1 tys. wniosków, kwota umorzenia wyniosła 12 mln złotych. Na terenie częstochowskiego Oddziału ZUS złożono 3,4 tys. wniosków o zwolnienie. Kwota umorzenia za marzec i kwiecień przekroczyła 8,1 mln złotych. Przedsiębiorcy z zabrzańskiego Oddziału ZUS złożyli blisko 5 tys wniosków, zaś kwota umorzenia wyniosła ponad 11 mln złotych.

Wnioski o zwolnienie ze składek można składać tylko do 30 czerwca. Składane są one elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak mówi rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska, jeżeli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzenia dokumentacji rozliczeniowej to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

Kto może złożyć wniosek?

Wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy na których negatywnie wpłynęło wystąpienie w Polsce pandemii COVID-19. Dotyczy ono ponad 60 branż, również tych które już wcześniej otrzymały pomoc z poprzedniej tarczy a także kilkanaście kolejnych rodzajów działalności m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Wsparcie oferowane w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej dotyczy przedsiębiorców, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021r. Prowadzili przeważającą działalność pod jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Zwolnienie można otrzymać ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień.

Przez zwolnienie ze składek rozumiane jest to, że mimo iż przedsiębiorca fizycznie tych składek nie opłacił do ZUS, są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych jako opłacone. Nie ma więc w związku z tym żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia.

Pięciokrotne postojowe

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą również otrzymać świadczenie postojowe od jednego do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. W województwie śląskim wypłacono już świadczenia postojowe na łączną kwotę 99 mln złotych. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku porównuje się do przychodu z miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego, a także do lutego 2020r. lub września 2020r.

/ZUS, oprac. d/

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka