• +48 502 21 31 22

System monitorowania karier absolwentów szkół ulepszy rynek pracy

Na początku lutego przyjęto projekt zmieniający ustawę Prawo oświatowe umożliwiający śledzenie losów absolwentów szkół. Spowoduje to dopasowanie kierunków nauki do zapotrzebowania na rynku pracy.

System monitorowania karier absolwentów szkół ulepszy rynek pracy

W dniu 2 lutego 2021 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy- Prawo oświatowe oraz innych ustaw, który wprowadza prawne rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie i przetwarzanie danych związanych z monitoringiem losów absolwentów szkół ponadpodstawowych zwłaszcza w kontekście szkolnictwa branżowego. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do lepszego dostosowania kierunków nauki do potrzeb rynku pracy.

Przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Będą one umożliwiały śledzenie losów absolwentów zarówno publicznych jak i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Zmiana nowelizacyjna obejmuje głównie dodanie do ustawy- Prawo oświatowe art. 26b, który ureguluje sprawy monitorowania karier absolwentów.

Umożliwi to stworzenie jednolitego, kompleksowego, działającego centralnie systemu monitoringu absolwentów szkół branżowych I i II stopnia, techników i szkół policealnych, liceów ogólnokształcących oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Będzie to dotyczyło również studiów wyższych, których kariery obecnie są monitorowane przez system ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów)

Monitorowanie będzie się opierać o dane administracyjne zawarte w bazach SIO (Systemu Informacji Oświatowej), ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), POL-on (Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

Informacje o losach absolwentów będą zbierane corocznie i prezentowano w ujednoliconej, porównywalnej formie. Wykorzystane zostaną do ulepszenia metodologi prognozowania zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje, co pozwoli na dopasowanie struktury kształcenia i programów do zmieniających się uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

System monitoringu karier absolwentów pozwoli na otrzymanie rzetelnych informacji na temat warunków zatrudnienia i płacy absolwentów w konkretnych zawodach, branżach i regionach. Pozwoli również na aktualizowanie i lepsze dopasowanie polityki zatrudnienia absolwentów do realiów rynku pracy.

Uruchomienie systemy monitorowania karier absolwentów jest jednym z unijnych warunków dotyczących możliwości pozyskania środków związanych z edukacją w ramach perspektywy finansowej UE 2021-2027.

fot. freepik.com

/MEiN, oprac. d/ 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka