• +48 502 21 31 22

Rozmowa kwalifikacyjna – jakie podchwytliwe pytania możesz usłyszeć?

Projekt: Rynek pracy, depopulacja, edukacja

Nawet pozornie banalne pytanie może mieć znaczenie. Warto znać jego drugie dno, gdyż odpowiedź może zarówno zniechęcić jak i przekonać ewentualnego pracodawce.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

W trakcie rozmowy o pracę trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. Jedne z nich są związane z naszymi kompetencjami, będąc trudniejszymi, drugie zaś wydają się łatwe i oczywiste. Paradoksalnie często te drugie są bardziej istotne i podchwytliwe.
Osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną wiedzą jakie pytania powinni zadać, by dowiedzieć się informacji, które są dla nich interesujące, a jednocześnie pozwalają im ocenić danego kandydata. Poniżej za Business Insider podajemy 13 pytań z którymi możemy spotkać się na rozmowie o pracę.

1. Czy możesz mi o sobie opowiedzieć?
Celem tego pytania jest sprawdzenie jak bardzo pewny siebie jest kandydat. Jak ostrzega Tina Nicolai, coach i założycielka Resume Writers' Ink., nie wolno traktować tego pytania jako możliwości opowiedzenia o swoim prywatnym życiu. Istotne w rozmowie jest skupienie się na swoich cechach, będących wartością i podporą dla firmy.

2. Jakie jedno słowo najlepiej cię opisuje?
Mimo iż na to pytanie odpowiedź będzie lakoniczna, pozwala potencjalnemu pracodawcy dowiedzieć się o kandydacie mnóstwa rzeczy np. o jego kreatywności czy sposobie działania pod presją czasu i stresu. Pokazuje jakim typem osobowości jest osoba starająca się o prace. Jest cienka granica między odpowiedzią zabawną i oryginalną, a taką która będzie niepożądana i buńczuczna. Jak twierdzi Lynn Taylor, ekspertka do spraw pracy, najlepiej wybrać słowo, które w pełni oddaje naszą najmocniejszą stronę.

3. Jak porównałbyś to stanowisko w odniesieniu do innych, na które aplikujesz?
To pytanie zadane jest po to by skłonić kandydata do wyznania czy aplikował dodatkowo na inne miejsca pracy. Ważne w tym pytaniu jest to, w jaki sposób potencjalny pracownik wypowiada się o innych firmach, do których aplikował. Warto zachować tu zdrowy umiar. Nie powinno się wypowiadać ani obraźliwie lub lekceważąco ani też zbyt entuzjastycznie. Nie warto również twierdzić że to jedyna praca o którą kandydat się stara, gdyż może spowodować to niepokój u potencjalnego szefa, jako iż niewiele osób składa zgłoszenie tylko do jednej firmy.

4. Czy możesz wymienić swoje trzy największe wady i zalety?
Na to pytanie wskazane jest przedstawienie swoich zalet tak, by spełniły oczekiwania pracodawcy, ajednocześnie były szczere. Podobnie w przypadku wad, choć odpowiedź powinna być szczera, nie powinna przekreślać szans na zatrudnienie.

5. Dlaczego aplikowałeś akurat tutaj?
Jest wiele powodów dla których aplikuje się na to a nie inne stanowisko. Warto jednak przyczyny przedstawić w formie hierarchii. Ewentualnemu pracodawcy pokazuje to, co tak naprawdę jest istotne dla osoby aplikującej na dane stanowisko.

6. Dlaczego postanowiłeś zmienić pracę?
Tym pytaniem rekruter chce sprawdzić w jaki sposób potencjalny pracownik będzie wypowiadał się o swoim byłym pracodawcy. Nie jest w dobrym guście negatywnie przedstawiać swoja poprzednią firmę.

7. Co w twojej dotychczasowej karierze powoduje twoją dumę?
To pytanie pozwala zarówno sprawdzić umiejętność oceny swoich osiągnięć przez potencjalnego pracownika, jak i to co jest dla niego istotne. Ważne by umieć opowiadać o tym co się wykonywało z odpowiednim entuzjazmem- twierdzi Lynn Taylor

8. Z jakim szefem i współpracownikami miałeś największe i najmniejsze sukcesy?
Odpowiadając na to pytanie kandydat powinien trzymać nerwy na wodzy. W przeciwnym wypadku może ukazać się jako osoba wybuchowa o skłonności do popadania w konflikty. Ponadto pracodawca chce wiedzieć jakie warunki pracy sprawiają, że pracownik pracuje najlepiej. Pytanie to jest lekko podchwytliwe, dlatego że konieczne jest przewidzenie jaka odpowiedź pasuje do warunków danej firmy.

9. Czy planujesz założyć własną działalność gospodarczą?
Niekoniecznie mile widziane w oczach potencjalnego szefa będzie zbyt entuzjastyczne snucie planów na ten temat. Celem tego pytania jest bowiem sprawdzenie czy przyszły pracownik być może zamierza opuścić firmę i zacząć działać na własną rękę. Bezpieczną odpowiedzią będzie potwierdzenie, że brało się pod uwagę taką możliwość ale okazała się być nieodpowiednia.

10. W której firmie byś pracował, gdybyś mógł dowolnie wybrać?
Ekspertki przekonują, że warto powiedzieć iż aplikowało się do wielu firm i tą w której odbywa się rozmowa uznano za najbardziej odpowiednią. Istotne jest zachowanie balansu pomiędzy nadmiernym podlizywaniem się, a spontaniczną szczerością.

11. Z jakiego powodu zostałeś zwolniony?
Odpowiadając na to pytanie kandydat powinien utrzymać nerwy na wodzy. Jak poprzednio wspomniano, nie warto negatywnie wypowiadać się o poprzednim pracodawcy. Rekruter chce wiedzieć jak aplikujący na miejsce pracy radzi sobie z takim negatywnym wydarzeniem i jakie mogły być jego przyczyny.

12. Co byś zrobił gdybyś jutro wygrał milion złotych?
Rekruter tym pytaniem zdobywa informacje czy potencjalny pracownik w przypadku zdobycia bogactwa nadal będzie chciał pracować, czy praca to jego pasja i nadal będzie chciał ją kontynuować. Dodatkowo to pytanie ukazuje pomysły przeznaczenia gotówki na coś lekkomyślnego i bezsensownego. Dla przyszłego pracodawcy może to być sygnał w jaki sposób kandydat traktuje pieniądze i czy jest odpowiedzialny.

13. Co twój obecny pracodawca myśli, że robisz w momencie gdy ty jesteś na rozmowie?
To pytanie jest podchwytliwe. Potencjalny, przyszły pracodawca otrzymuje informacje jak poważnie kandydat podchodzi do swoich obowiązków i co jest jego priorytetem. Jeżeli rozmowa odbywa się w trakcie godzin pracy, konieczne jest odpowiednie wytłumaczenie dlaczego aplikujący nie jest w swojej aktualnej pracy. Wzięcie urlopu by załatwić istotne sprawy jest najrozsądniejszą odpowiedzią. Nie powinno się mówić, że wzięło się zwolnienie chorobowe. To niestety nie świadczy dobrze o kandydacie i pokazuje pewien wzór postępowania.

Może się wydawać, że pytania dotyczące naszych kwalifikacji i wiedzy przysporzą nam większych trudności. Wbrew pozorom to błędne myślenie, często najwięcej o potencjalnym pracowniku mówią oczywiste i proste pytania.

fot. freepik.com

/żródło: BusinessInsider oprac. d/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka