
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza obowiązek podawania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Za nowymi przepisami głosowało 228 posłów, 14 było przeciw, a 181 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości.
Projekt nowelizacji złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej ma na celu zwiększenie transparentności wynagrodzeń i przyczynienie się do zmniejszenia różnic płacowych, zwłaszcza między kobietami a mężczyznami. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy publikujący ogłoszenia o pracę będą musieli informować o proponowanym poziomie wynagrodzenia, podając jego minimalną i maksymalną wysokość. Dopuszczalne będzie również zawarcie w ogłoszeniu informacji o możliwości negocjacji płacy.
Nowelizacja Kodeksu pracy zakazuje także pracodawcom uniemożliwiania pracownikom ujawniania informacji o ich własnym wynagrodzeniu. Dodatkowo pracownicy zyskają prawo do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia w podziale na płeć, która odnosi się do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę lub o takiej samej wartości.
Niezamieszczenie informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniu lub zaoferowanie niższego wynagrodzenia niż podane będzie traktowane jako wykroczenie, za które pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Minister Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła podczas prac nad projektem, że luka płacowa w Polsce wciąż jest znacząca i wynosi od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. Podała, że według danych Eurostatu w 2023 r. średnia w Unii Europejskiej wynosiła 12,7%. Poinformowała również, że trwają prace nad rządowym projektem ustawy mającym na celu pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, na co kraje członkowskie mają czas do 2026 r.
Czytaj także: Firmy i pracownicy podzieleni w sprawie jawności wynagrodzeń
fot. freepik.com
oprac. /kp/