
Najnowsze badanie Centrum Badania Opinii Społecznej przynosi mniej optymistyczne wieści dotyczące nastrojów panujących wśród polskich pracowników. W kwietniu w porównaniu z marcem odnotowano pogorszenie ocen bieżącej sytuacji w zakładach pracy i pesymistyczne prognozy rozwoju na najbliższy rok. Szczególnie niepokojące są nastroje osób zatrudnionych w prywatnym rolnictwie.
Jak co miesiąc CBOS przeprowadził badanie wśród osób pracujących zarobkowo, zarówno na pełny, jak i niepełny etat, pytając o ich postrzeganie obecnej sytuacji w miejscu pracy, przewidywany rozwój sytuacji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Wyniki kwietniowej edycji wskazują na pogorszenie ocen aktualnej kondycji zakładów pracy. Odsetek osób oceniających sytuację w swoich firmach jako dobrą spadł o 5 p.p., osiągając poziom 58%. Jednocześnie o 7 p.p. wzrosła grupa respondentów, którzy określają sytuację jako "ani dobrą, ani złą" (30%). Poziom negatywnych ocen pozostaje relatywnie stabilny (11%), notując jedynie niewielki spadek o 1 p.p. w porównaniu z marcem.
Analizując oceny w podziale na sektory gospodarki, badanie potwierdza utrzymującą się tendencję – pracownicy prywatnego rolnictwa wyraźnie gorzej oceniają sytuację w swoich miejscach pracy w porównaniu z innymi grupami zawodowymi.
Również przewidywania dotyczące przyszłości zakładów pracy uległy pogorszeniu. Odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji w ciągu najbliższego roku zmniejszył się o 6 p.p., do 18%. Wzrosła o 5 p.p. grupa respondentów, którzy uważają, że sytuacja pozostanie bez zmian (61%). Nieznacznie, o 1 p.p., przybyło również pesymistów, których odsetek wynosi obecnie 15%. Więcej osób niż w marcu (7%, wzrost o 1 p.p.) unikało odpowiedzi na to pytanie.
W kontekście prognoz pracownicy spółek z udziałem kapitału prywatnego i państwowego wykazują większy optymizm – 26% spodziewa się poprawy. Z kolei w prywatnych gospodarstwach rolnych odnotowano najwyższy odsetek pesymistów (39%) i najniższy optymistów (5%) w odniesieniu do przyszłości ich miejsc pracy.
Pomimo pogorszenia ocen bieżącej sytuacji i prognoz poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia utrzymuje się na zbliżonym poziomie już piąty miesiąc z rzędu. W kwietniu 74% pracujących nie obawiało się utraty pracy (spadek o 1 p.p.), a jedynie 22% (bez zmian w stosunku do marca) brała pod uwagę taką możliwość. Odpowiedzi na to pytanie uchyliło się 4% respondentów (wzrost o 1 p.p.).
Badanie CBOS wykazało również nieznaczne pogorszenie ocen sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Odsetek osób przekonanych o możliwości znalezienia pracy w swojej miejscowości lub okolicy spadł o 4 punkty p.p. (do 63%), a o 2 p.p. wzrosła grupa uważających, że jest to trudne lub niemożliwe (25%). Więcej respondentów (12%, wzrost o 2 p.p.) nie potrafiło ocenić sytuacji.
fot. freepik.com
oprac. /kp/