
22 kwietnia obchodzony jest 55. Światowy Dzień Ziemi – globalne święto, które jednoczy miliardy ludzi na całym świecie w trosce o wspólną przyszłość. Tegoroczne hasło, „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”), niesie ze sobą potężne przesłanie: to w naszych rękach leży siła, by chronić Ziemię i kształtować jej los.
Inicjatorem ogólnoświatowego Dnia Ziemi był John McConnell, który przedstawił tę ideę w 1969 r. podczas konferencji UNESCO poświęconej środowisku. Pierwsze obchody miały miejsce 21 marca 1970 r., a zainaugurował je burmistrz San Francisco Joseph Alioto. Do inicjatywy przychylnie odniósł się też Sekretarz Generalny ONZ U Thant i 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację ustanawiającą równonoc wiosenną jako termin obchodów Dnia Ziemi przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Niezależnie od tego w 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, którego pierwsze obchody odbyły się w 2010 r.
Dziś, w obliczu narastających wyzwań klimatycznych, utraty bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska, przesłanie tego wydarzenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Tegoroczne hasło „Nasza Moc, Nasza Planeta” przypomina, że każdy z nas – jako jednostka, społeczność, organizacja czy rząd – posiada moc sprawczą. Codzienne wybory konsumenckie, zaangażowanie w lokalne inicjatywy ekologiczne czy głosy oddawane w wyborach – wszystko to ma znaczenie, bo to ludzie poprzez swoje działania i postawy kształtują przyszłość planety.
Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi kładzie również nacisk na pilną potrzebę transformacji energetycznej w kierunku źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i pływowa. Kluczowym celem jest potrojenie globalnej produkcji zielonej energii do 2030 r. Taki krok ma zagwarantować nie tylko czystsze powietrze i zdrowsze środowisko, ale również stwarza nowe miejsca pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze zielonych technologii.
Czytaj także:
- Marzec przyniósł rekordy temperatur i skrajne warunki pogodowe
- Co sekundę znika las wielkości boiska piłkarskiego
- Emisje dwutlenku węgla biją rekordy, a skutki są coraz groźniejsze
fot. freepik.com
oprac. /kp/