• +48 502 21 31 22

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego niezbędna na zagranicznych wakacjach. Czy jednak obowiązuje w każdym kraju?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia pod pewnymi warunkami dostęp do bezpłatnych świadczeń medycznych za granicą.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego niezbędna na zagranicznych wakacjach. Czy jednak obowiązuje w każdym kraju?

Szybko zrobiło się ciepło, wyższe temperatury są przyjemną zapowiedzią wakacji, które często spędzamy na wyjazdach turystycznych, nie tylko w kurortach. Urlop z pewnością podnosi jakość życia, zapewnia odpoczynek od pracy i obowiązków, natomiast zwiedzanie nowych miejsc pozwala poszerzyć horyzonty. Jednak także, a może właśnie przede wszystkim na wycieczkach i wyjazdach można doświadczyć nieoczekiwanych zdarzeń, którymi niestety mogą okazać się wypadki lub rozstrój zdrowia spowodowany doświadczeniem innego niż nasz rodzimy, klimatu. Warto zastanowić się zawczasu, w jaki sposób zabezpieczyć swoje zdrowie, aby bez problemu skorzystać z miejscowej pomocy medycznej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to podstawa, jednak czy wszędzie?

EKUZ stanowi dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz na niektórych terytoriach zamorskich należących do Francji, Hiszpanii i Portugalii (np. Madera, Majorka, Wyspy Kanaryjskie). Osoby posiadające prawo do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce mogą, na podstawie EKUZ, korzystać z niezbędnych świadczeń medycznych za granicą, w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia do zakończenia pobytu w danym państwie.

Zasady udzielania świadczeń są zgodne z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym są one realizowane. W praktyce oznacza to, że jeśli obywatele danego państwa partycypują w kosztach leczenia (np. we Włoszech czy Belgii), posiadacze EKUZ również będą zobowiązani do poniesienia tych kosztów. W wielu przypadkach konieczne może być uregulowanie należności za leczenie na miejscu, a następnie ubieganie się o ich zwrot w Narodowym Funduszu Zdrowia.
EKUZ nie obowiązuje we wszystkich krajach. Dokument nie jest honorowany m.in. w Monako, San Marino, Watykanie, na Wyspach Normandzkich, wyspie Man oraz w Turcji. Ponadto osoby nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego UE nie są uprawnione do korzystania z karty na terenie Danii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii.

Należy również pamiętać, że karta EKUZ nie obejmuje kosztów zaplanowanego leczenia, prywatnej opieki medycznej, transportu sanitarnego do Polski ani szkód wynikających z utraty lub kradzieży bagażu.

Co zrobić w razie choroby na wakacjach?

W przypadku posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), należy pamiętać, że samo jej okazanie nie zawsze wystarczy, aby skorzystać z pomocy medycznej za granicą. Osoba ubiegająca się o świadczenia zdrowotne powinna mieć przy sobie zarówno ważną kartę EKUZ, jak i dokument tożsamości – najczęściej jest to dowód osobisty lub paszport. Oba te dokumenty należy przedstawić podczas rejestracji w placówce medycznej, ponieważ są one podstawą do potwierdzenia tożsamości i uprawnień do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu publicznego danego kraju.

W przypadku potrzeby skorzystania z pomocy lekarskiej poza granicami Polski zaleca się, by w pierwszej kolejności wybierać placówki należące do publicznego systemu opieki zdrowotnej, gdyż tylko one honorują EKUZ. Należy jednak mieć na uwadze, że w wielu krajach obowiązuje częściowa odpłatność za niektóre usługi medyczne, leki czy hospitalizację – dotyczy to zarówno obywateli danego państwa, jak i cudzoziemców korzystających z EKUZ. Oznacza to, że mimo posiadania karty, pacjent może być zobowiązany do pokrycia części kosztów leczenia z własnych środków.

W takich sytuacjach niezwykle istotne jest gromadzenie wszelkich dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Należy zachować oryginały rachunków, faktur, paragonów, a także kopie recept, zaświadczeń lekarskich czy kart informacyjnych z leczenia szpitalnego. Te dokumenty stanowią podstawę do późniejszego ubiegania się o zwrot kosztów w Narodowym Funduszu Zdrowia po powrocie do kraju. Wniosek o refundację powinien zawierać szczegółowe informacje oraz komplet wymaganych załączników, aby mógł zostać rozpatrzony pozytywnie.

Każdy kraj ustala swoje własne zasady

Należy mieć świadomość, że każde państwo dysponuje własnym systemem ochrony zdrowia oraz odrębnymi przepisami regulującymi zasady udzielania świadczeń medycznych. W związku z tym fakt, że w Polsce wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jest dla osób ubezpieczonych całkowicie bezpłatna, nie oznacza automatycznie, że w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują identyczne regulacje.

W wielu państwach nawet w przypadku korzystania z usług publicznej służby zdrowia, pacjenci zobowiązani są do współfinansowania niektórych świadczeń – dotyczy to zarówno obywateli danego kraju, jak i osób uprawnionych do leczenia na podstawie karty EKUZ. W praktyce może to oznaczać, że za wizytę lekarską, badania diagnostyczne czy zakup leków konieczne będzie uiszczenie częściowej opłaty, zgodnie z lokalnie obowiązującymi stawkami i przepisami.

Z tego względu przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w kraju docelowym, aby uniknąć nieporozumień i być przygotowanym na ewentualne koszty związane z leczeniem. A już z całą pewnością niezbędne w sytuacji urlopu zagranicznego jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pozwoli ze spokojną głową korzystać z wypoczynku i turystycznych wojaży. Pomyśl już dziś o swoim urlopie i zabezpiecz siebie i najbliższych kontaktując się z agentem ubezpieczeniowym.

 

 

opracowanie: kk

Podobne artykuły

Wyszukiwarka