• +48 502 21 31 22

Depresja jako rosnące wyzwanie dla pracowników i pracodawców

W 2023 r. o 7,85% wzrosła liczba dni absencji z powodu epizodów depresyjnych i zaburzeń nawracających tego typu.

Depresja jako rosnące wyzwanie dla pracowników i pracodawców

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został on ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r., by uświadamiać, jak poważne jest to schorzenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Dzień ten to również okazja do zwrócenia uwagi na rosnący problem zdrowia psychicznego w miejscu pracy oraz jego konsekwencje dla rynku pracy i gospodarki.

W 2023 r. lekarze wystawili ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich na 23,8 mln dni absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to o ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Prawie 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62% z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. Wynika tak z raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników”. Blisko 67% dorosłych rodaków ma przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją – pokazała z kolei publikacja platformy ePsycholodzy.pl z 2024 r. Dane ZUS-u pokazują, że w 2023 r. o 7,85% wzrosła liczba dni absencji z powodu epizodów depresyjnych i zaburzeń nawracających tego typu. W powiązaniu ze zwiększeniem kosztów pracy oznacza to, że straty dla gospodarki wyniosły 2,8 mld zł. Daje to wzrost o 27,7% w porównaniu z 2022 r. i o 44% w stosunku do 2021 r.

Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Objawy depresji mogą być różnorodne i obejmują m.in. obniżony nastrój, utratę zainteresowań i przyjemności z codziennych czynności, chroniczne zmęczenie, problemy ze snem, zmiany apetytu, trudności z koncentracją, a nawet myśli samobójcze. Ważne jest, aby pamiętać, że depresja to nie słabość charakteru, lecz choroba jak każda inna wymagająca profesjonalnej pomocy.

Pracownicy coraz częściej oczekują, że ich pracodawcy podejmą aktywne działania na rzecz wspierania zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Chcą, aby firmy nie tylko oferowały standardowe benefity, ale również tworzyły atmosferę sprzyjającą dobremu samopoczuciu i redukcji stresu. Raport Manpower „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024” pokazuje, że pracownicy oczekują od pracodawców zapewnienia elastycznych w zakresie czasu i miejsca pracy (36%), dodatkowych dni wolnych (35%), atrakcyjnych benefitów pozapłacowych (33%), zróżnicowania zespołów pod względem wieku (33%) oraz ustalenia realistycznych celów zawodowych (32%). Mimo rosnącej świadomości znaczenia zdrowia psychicznego 43% zatrudnionych nie doświadcza wsparcia ze strony swoich pracodawców w tym obszarze. 27% respondentów może liczyć na firmę w sytuacjach kryzysowych i skorzystać z urlopów zdrowotnych czy dodatkowych dni wolnych. 19% organizacji zapewnia szkolenia, webinary i warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego, zarządzania stresem i technik relaksacyjnych, a 18% pracowników wskazało, że ich pracodawca zapewnia bezpłatne lub płatne konsultacje psychologiczne. Odpowiednie podejście do tej kwestii może przełożyć się nie tylko na lepszą atmosferę w firmie, ale także na większą wydajność i mniejszą rotację kadry.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka