• +48 502 21 31 22

Koniec z foliowymi opakowaniami? UE zaostrza przepisy

Nowe przepisy obejmują zarówno opakowania, jak i odpadki po nich pochodzące z gospodarstw domowych, ale także sektora handlowego i przemysłowego.

Koniec z foliowymi opakowaniami? UE zaostrza przepisy

Przyzwyczajenia konsumpcyjne Europejczyków mają poważne konsekwencje dla środowiska. W 2022 r. każdy mieszkaniec UE wyprodukował średnio 186,5 kg śmieci, z czego znaczną część stanowiły opakowania składające się w 40% z tworzyw sztucznych, w tym z plastiku. Nadmiar odpadów zatruwa morza i oceany – aż połowa śmieci w nich znalezionych to właśnie zużyte opakowania.

11 lutego weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Wskazują one, jakie rodzaje opakowań mogą być wprowadzane na rynek UE oraz określają zasady postępowania z odpadami opakowaniowymi. Ich celem jest minimalizacja ilości wytwarzanych opakowań i odpadów, co ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska. Nowe regulacje stosowane będą tak samo w całej UE, a państwa członkowskie nie muszą dostosować ich do prawa krajowego. Zastąpiły przestarzałą dyrektywę opakowaniową z 1994 r. W pełni obowiązywać zaczną 12 sierpnia 2026 r.

Nowe przepisy obejmują zarówno opakowania, jak i odpadki po nich pochodzące z gospodarstw domowych, ale także sektora handlowego i przemysłowego. Ograniczają one stosowanie jednorazowych opakowań plastikowych, takich jak popularne w gastronomii saszetki z przyprawami, sosem czy cukrem. Ponadto zakazują pakowania pojedynczych sztuk owoców i warzyw w folię, z wyjątkiem tych o wadze powyżej 1,5 kg. Regulacje nakazują również minimalizowanie ilości opakowań oraz optymalizację ich rozmiarów, aby uniknąć sytuacji, w których małe produkty są pakowane w nadmiernie duże opakowania.

Ponadto firmy sprzedające np. żywność lub napoje na wynos będą miały obowiązek umożliwienia klientom korzystania z własnych opakowań bez dodatkowych opłat. Oznacza to, że klienci będą mogli np. przyjść po kawę ze swoim kubkiem. Przepisy wprowadzają też wymagania dotyczące minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach oraz stawiają cel, jakim jest osiągnięcie pełnej recyklowalności wszystkich opakowań na rynku UE do 2030 r. Dodatkowo przepisy ograniczają stosowanie szkodliwych substancji chemicznych w opakowaniach, zwłaszcza związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS) często stosowanych w środkach czystości.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka