W Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej zorganizowano czwarte posiedzenie Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek oraz Małgorzata Staś – dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu.
Jak podkreślił Leszek Pietraszek, celem działań jest przekierowanie środków przeznaczonych na transformację w konkretne miejsca. – Zależy nam, aby środki z tytułu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji znalazły się także kolejnej perspektywie unijnej i były rozdysponowane z poziomu regionu, a Śląskie było nie tylko miejscem, gdzie osoby pracujące do tej pory w branży górniczej znalazły pracę w innych sektorach, ale stało się magnesem przyciągającym na przykład absolwentów uczelni wyższych z innych regionów – wyjaśnił wicemarszałek.
Małgorzata Staś przedstawiła szczegółowe dane dotyczące stopnia realizacji priorytetowych zadań, odnosząc się do procentowego wykorzystania alokacji. Wskazała m.in., że w ramach Funduszy Europejskich dla sprawnego transportu wykorzystano już ponad 100% alokacji, dla inteligentnego rozwoju podpisano 45% umów, a dla społeczeństwa – 62,3%. Ponadto w kontekście samego procesu transformacji osiągnięto 43,8% realizacji.
Natomiast Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, omówił szeroki wachlarz instrumentów wsparcia dla działalności gospodarczej. – Można otrzymać dotację na konkretną działalność oraz usługi. Dotyczy to osób już zwolnionych lub ujętych w procesie redukcji zatrudnienia. Realizujemy w tej chwili 17 umów na kwotę 227 mln zł. Uczestniczy w nich 330 osób bezrobotnych, przy czym w programie jest już 131 osób, które opuszczą branżę górniczą. Z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mogą też korzystać osoby dorosłe wybrane w konkursach, które chcą podnieść swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Do końca stycznia mieliśmy 3148 chętnych, a 2 tys. osób już skorzystało z tych rozwiązań – wymieniał. WUP realizuje również programy w ramach Redemployment (przesunięcia pracowników w danej firmie) i Re-Energia (utrzymania zatrudnienia w zakładach przechodzących proces restrukturyzacji).
Bartosz Kępa, pełniący obowiązki prezesa Polskiej Grupy Górniczej, zaprezentował podczas spotkania program Nowego Systemu Wsparcia dla pracowników górnictwa, którzy podejmą decyzję o odejściu z kopalń. NSW obejmuje takie zagadnienia jak materiały i energia, podatki i opłaty, wynagrodzenia i odtworzenie majątku. – Wytyczne wskazują, jakie koszty można ponosić lub nie. W odpowiedzi na transformację chcemy budować partnerstwo na poziomie lokalnym. Pytamy też pracowników, co sądzą o poszczególnych instrumentach wsparcia. Przygotowujemy ich do nowych uwarunkowań – wskazał.
Jako przykład udanej transformacji wskazał plany przekształcenia terenów po KWK Sośnica w bazę Kolei Śląskich. Kopalnia rozpoczęła działalność w latach 60. XX w. Ze względu na trudności finansowe w latach 90. podjęto decyzję o stopniowej jej likwidacji. Teraz teren ten zyska nowe życie. Dzięki przejęciu bocznicy kolejowej przez Koleje Śląskie mieszkańcy Gliwic będą mieli łatwiejszy dostęp do komunikacji publicznej. Planowane są trzy nowe przystanki kolejowe i remont istniejącej linii. Wybudowana zostanie też nowoczesna baza dla taboru przewoźnika.
fot. Tomasz Żak/UMWŚ
oprac. /kp/