• +48 502 21 31 22

Unia Europejska chce 90% redukcji emisji CO2 do 2040 r.

Jak tłumaczy KE, niespotykanie przyspieszenie zakłóceń klimatu spowodowało, że globalne ocieplenie sięgnęło 1,48°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Unia Europejska chce 90% redukcji emisji CO2 do 2040 r.

Komisja Europejska jeszcze w tym roku przedstawi projekt legislacyjny dotyczący redukcji emisji dwutlenku węgla o 90% do 2040 r. Ma to być kolejny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

Jan Dusik, zastępca dyrektora generalnego ds. klimatu w KE, poinformował, że cel ten został już uwzględniony w „Competitiveness Compass” jako element europejskiego prawa klimatycznego na 2025 r. Dodał, że propozycja legislacyjna będzie powiązana z unijną strategią konkurencyjności oraz tzw. Clean Industrial Deal. – Przewodnicząca Komisji Europejskiej powtórzyła, że taka jest nasza intencja – podkreślił.

Komisja Europejska już wcześniej zapowiedziała, że zaproponuje wiążący cel redukcji emisji CO2 na 2040 r., jednak dokładny termin publikacji projektu pozostaje do potwierdzenia. Jan Dusik wskazał, że będzie to element szerszej debaty na temat konkurencyjności unijnej gospodarki, ale zapowiedział, że propozycja pojawi się jeszcze w tym roku.

29 stycznia przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaprezentowała dokument „Competitiveness Compass”, który określa mapę drogową wzmacniania konkurencyjności gospodarki europejskiej. Dokument ten potwierdza dotychczasowe cele klimatyczne Unii, w tym dążenie do neutralności klimatycznej w 2050 r. i pośredni cel redukcji emisji CO2 o 90% do 2040 r. Nowa strategia zakłada również większą elastyczność w doborze technologii pozwalających na realizację tych celów.

Jak tłumaczy KE, "niespotykanie wysokie przyspieszenie zakłóceń klimatu w 2023 r. spowodowało, że globalne ocieplenie sięgnęło 1,48°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a temperatury oceanów i ubytek lodu na Oceanie Antarktycznym osiągnęły rekordowo wysoki poziom". – Temperatura powietrza przy powierzchni ziemi w Europie wzrosła jeszcze bardziej, przy czym najnowsza średnia z pięciu lat była o 2,2°C wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej. Przewiduje się, że pożary roślinności, powodzie, susze i fale upałów nasilą się, a redukcja emisji i intensyfikacja działań adaptacyjnych to jedyny sposób na uniknięcie najgorszych skutków zmiany klimatu oraz ochronę życia, zdrowia, gospodarki i ekosystemów – wskazuje KE.

Nie wszystkie państwa członkowskie zgadzają się na tak ambitne zobowiązania. Polska jest jednym z krajów, które sprzeciwiają się wyznaczaniu pośredniego celu na 2040 r. Może on to wpłynąć na konkurencyjność unijnych gospodarek oraz prowadzić do wzrostu kosztów energii. Konieczne jest więc zapewnienie elastyczności i uwzględnienia uwarunkowań poszczególnych krajów w transformacji energetycznej.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka