Okres świąteczny dobiega końca, a jednym z najczęstszych problemów staje się pytanie, co zrobić z choinką. W zależności od tego, czy jest to drzewko żywe, czy sztuczne, możliwości są różne. Warto podejść do tematu z troską o środowisko i praktycznością.
Żywe choinki wnoszą do domów zapach lasu i są bardziej ekologiczne niż sztuczne, pod warunkiem, że zostaną właściwie zutylizowane. Żywa choinka to odpad biodegradowalny, więc powinna znaleźć się w pojemniku na bioodpady (brązowy). W przypadku posiadania ogrodu gałązki choinki mogą zostać wykorzystane jako materiał na kompost. Drzewko należy rozdrobnić, co przyspieszy proces rozkładu. Gałęzie mogą również posłużyć jako ochrona roślin przed mrozem w ogrodzie.
W wielu miastach organizowane są zbiórki żywych choinek. Zazwyczaj są one przetwarzane na biomasę lub kompost. Akcja odbioru żywych choinek odbywa się co roku m.in. w Raciborzu na początku lutego.
W przypadku choinki w doniczce należy upewnić się, że jej system korzeniowy jest nienaruszony. Jeśli tak, można spróbować posadzić ją w ogrodzie.
Co zrobić ze sztuczną choinką? Takie drzewka są zaprojektowane tak, aby służyły przez wiele sezonów. Ważne jest odpowiednie przechowywanie ich w suchym miejscu, by uniknąć uszkodzeń i degradacji materiału. W przypadku dobrego stanu choinki można ją oddać rodzinie, znajomym lub organizacjom charytatywnym, alternatywnie można wystawić ją na lokalnej grupie w mediach społecznościowych lub platformie sprzedażowej.
Choinki sztuczne ze względu na swoje plastikowe elementy powinny trafiać do żółtych pojemników na plastik, jednak należy pamiętać, że można tam wrzucić tylko małe części drzewka. Całą, dużą choinkę lepiej zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
fot. freepik.com
oprac. /kp/