Polacy chcą zmian zawodowych w 2025 r. Ponad trzy czwarte badanych planuje zmienić pracę lub podjąć inne odważne kroki. Jednocześnie niepewność związana z sytuacją gospodarczą sprawia, że blisko połowa respondentów obawia się o stabilność zatrudnienia. Mimo obaw większość jest optymistycznie nastawiona do przyszłości zawodowej.
54% Polaków spodziewa się wyzwań na polu zawodowym wynikających z sytuacji gospodarczej, a 47% obawia się o stabilność swojego zatrudnienia – wynika z noworocznego badania Pracuj.pl. Mimo to są optymistycznie nastawieni do swojej przyszłości zawodowej. 56% ankietowanych wierzy w swoje możliwości, a główne znaczenie w budowaniu zawodowego optymizmu zdaniem autorów mogą mieć możliwości zdobywania doświadczenia, podnoszenie kwalifikacji i wsparcie ze strony pracodawców.
Badanie pokazało, ze pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej Polacy wykazują się niezwykłą proaktywnością zawodową. 76% pytanych uważa, że warto podejmować odważne kroki w karierze w nadchodzącym roku, a 74% planuje konkretne działania. Taki entuzjazm świadczy o tym, że Polacy są gotowi inwestować w swój rozwój, zarówno poprzez zmianę pracy, jak i zdobywanie nowych umiejętności. To sygnał dla pracodawców, że warto tworzyć środowiska pracy sprzyjające rozwojowi. Oferując możliwości szkolenia, mentoringu i awansu, firmy mogą nie tylko zatrzymać wartościowych pracowników, ale także przyciągnąć nowe talenty, które szukają stabilności i możliwości rozwoju w obliczu niepewności rynkowej.
– Nowy rok to czas, w którym wielu pracowników dokonuje przemyśleń na temat swojej kariery, planując rozwój i różne, czasami rewolucyjne, zmiany. Wyniki naszego badania wskazują, że pomimo wyzwań gospodarczych Polacy są gotowi do podejmowania odważnych kroków zawodowych. Szczególnym momentem na takie działania jest zawsze przełom roku. Jest to czas, w którym wyznaczanie planów i osobiste ambicje pomagają pracownikom lepiej radzić sobie z dynamiczną sytuacją na rynku pracy. To także dobra okazja dla pracodawców, aby wspierać te dążenia, oferując odpowiednie narzędzia i możliwości rozwoju – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.
Wśród zawodowych postanowień noworocznych najczęstsze to: zmiana pracy (76%), rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności (52%), dbanie o równowagę między pracą a życiem osobistym (37%), starania o podwyżkę (29%), zmiana zawodu (26%) i dążenie do awansu (18%). Ponadto 3% planuje dłuższą przerwę w pracy. – Postanowienia noworoczne to często pierwszy krok ku zmianom, które mogą otworzyć drzwi do zupełnie nowych możliwości. W wymagających warunkach ekonomicznych szczególnie istotne jest świadome planowanie swoich działań i konsekwentne dążenie do celów. Optymizm i odwaga to wartości, które mogą stać się fundamentem sukcesu w nadchodzących miesiącach – podsumowuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.
fot. freepik.com
oprac. /kp/