• +48 502 21 31 22

Cyfrowa i zielona transformacja wymuszą częstsze zmiany zawodów

Umiejętność dostosowywania się do nowych wymagań rynku pracy będzie kluczowym czynnikiem decydującym o konkurencyjności gospodarki i poziomie życia.

Cyfrowa i zielona transformacja wymuszą częstsze zmiany zawodów

Procesy cyfrowej i zielonej transformacji w gospodarce coraz bardziej wpływają na rynek pracy – wynika z dokumentu "Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024–2026" opublikowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany te mogą prowadzić do konieczności częstszej zmiany zawodów przez pracowników w przyszłości.

– Problemy z dopasowaniem umiejętności i kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, które występują od lat w polskiej gospodarce, będą dodatkowo pogłębiane przez cyfrową i zieloną transformację, a także przez konsekwencje starzenia się społeczeństwa. Szybki postęp cyfrowy oraz przechodzenie na model gospodarki zielonej i zrównoważonej będą skutkować likwidacją niektórych miejsc pracy, zmianą charakteru niektórych zawodów oraz powstawaniem zawodów dotychczas nieznanych – podkreśla resort.

W dokumencie wskazano, że jednym z kluczowych czynników wpływających na rynek pracy jest rosnące zastosowanie sztucznej inteligencji. Już dziś technologie te zmieniają funkcjonowanie sektorów takich jak finanse czy handel. Autorzy raportu przewidują, że tempo tych zmian będzie się nasilać w kolejnych latach. – Sztuczna inteligencja i automatyzacja prawdopodobnie będą miały poważniejsze konsekwencje dla niektórych zawodów biurowych i wymagających dziś względnie wysokich kwalifikacji niż dla części zawodów wymagających niższych kwalifikacji, ale trudnych do zastąpienia przez nowoczesne technologie – oceniono w raporcie.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że w obliczu tak dynamicznych zmian na rynku pracy kluczowe znaczenie będzie miała zdolność pracowników do szybkiej zmiany zawodu oraz uzupełniania kwalifikacji. Szacuje się, że znaczna część osób będzie zmieniać zawód kilkukrotnie w trakcie swojego życia zawodowego. Umiejętność dostosowywania się do nowych wymagań rynku pracy będzie kluczowym czynnikiem decydującym o pozycji konkurencyjnej gospodarki i poziomie życia społeczeństwa.

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy, wskazywał niedawno na konieczność kształcenia nowych kompetencji i reformy edukacji z powodu szybkiego rozwoju technologii, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji. – Polskie uczelnie, zajmujące dalekie pozycje w międzynarodowych rankingach, wciąż zbyt wolno reagują na te zmiany. Brakuje współpracy z biznesem i dostosowania programów nauczania do potrzeb rynkowych. Inwestycje w kształcenie kompetencji przyszłości – w tym umiejętności cyfrowych, kreatywności i krytycznego myślenia – są kluczowe, aby Polska mogła skutecznie konkurować w erze AI. Bez reformy edukacji gospodarka może nie nadążyć za globalnymi liderami technologicznymi, pogłębiając deficyt kadrowy – podsumowuje Krzysztof Inglot. Czytaj więcej: Automatyzacja, jawność płac, niedobory kadrowe. Co czeka rynek pracy w nadchodzącym roku?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka