• +48 502 21 31 22

Polska na 18. miejscu. Aktywność zawodowa młodych w UE

Różnice w aktywności zawodowej młodych ludzi są spowodowane m.in. różnym poziomem dostępności pracy i systemów edukacji.

Polska na 18. miejscu. Aktywność zawodowa młodych w UE

Co czwarty mieszkaniec Unii Europejskiej w wieku 15-29 lat w minionym roku łączył naukę z pracą. Największą aktywność zawodową wykazywali Holendrzy, a najmniej pracowali Rumuni. Polacy znaleźli się na 18. miejscu.

W 2023 r. 25,7% mieszkańców UE w wieku 15-29 lat miało zatrudnienie – wynika z danych Eurostatu. 71,4% młodych ludzi koncentrowało się wyłącznie na nauce, a 2,9% chciało pracować, ale nie mogło znaleźć pracy. Pod uwagę wzięto uwagę również młode osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, w weekendy czy podejmujące prace studenckie. Badanie objęło mieszkańców UE, którzy jednocześnie kontynuowali naukę w systemie edukacji formalnej, czyli w systemie szkolnym danego kraju UE od szkół ponadpodstawowych, w tym zawodowych, średnich i policealnych, po studia wyższe i doktoranckie.

Najczęściej pracowali młodzi Holendrzy – jakąkolwiek formę zatrudnienia miało 74,5% uczniów i studentów. Kolejni byli Duńczycy (52,6%) i Austriacy (46,2%). Najmniejszą aktywność zawodową wykazywali natomiast Rumuni (2,3%), Słowacy (5,8%) i Węgrzy (6,1%). Polacy zajęli 18. miejsce z odsetkiem ok. 14% pracujących osób w wieku 15-29 lat. Jeśli chodzi o szukanie pracy, najaktywniej robili to młodzi Szwedzi, Finowie i Duńczycy, a najgorzej w tej kwestii wypadali Węgrzy, Czesi i Polacy, gdzie zatrudnienia szukało mniej niż 1% mieszkańców w wieku 15-29 lat.

Różnice w aktywności zawodowej młodych ludzi w poszczególnych krajach UE są wynikiem wielu czynników. Jak wyjaśniają eksperci, poza dostępnością miejsc pracy znaczący wpływ mają różnice w krajowych systemach edukacji i kształcenia zawodowego, kultura pracy oraz polityki rządowe wspierające zatrudnienie młodych. Przykładowo w krajach skandynawskich, gdzie rynek pracy jest elastyczny, a kultura pracy sprzyja łączeniu nauki z zatrudnieniem, młodzi ludzie często podejmują pracę w niepełnym wymiarze godzin lub w weekendy. Jednak nawet tam widać różnice: w Danii i Finlandii praca wśród studentów jest bardziej powszechna – pracuje niemal co drugi – niż w Szwecji, gdzie pracę podejmuje co trzeci, a 13% nie może znaleźć zatrudnienia. Z kolei Niemcy wyróżniają się na tle UE niskim poziomem bezrobocia wśród młodzieży szkolnej i wysokim odsetkiem studentów pracujących (ok. 45%).

W UE więcej kobiet niż mężczyzn decyduje się na równoczesne podjęcie nauki i pracy, jednocześnie mężczyzn jest więcej na rynku pracy. W grupie studentów (20-24 lata) jest więcej pracujących kobiet, ale to one też częściej są jednocześnie nieaktywne zawodowo ani się nie uczą. Ta dysproporcja jeszcze bardziej uwidacznia się wśród nieco starszych osób (25-29 lat).

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka