• +48 502 21 31 22

Rząd broni szkół branżowych II stopnia mimo niskiego zainteresowania

Tylko 4-6% absolwentów szkół branżowych I stopnia kontynuuje naukę w szkołach branżowych II stopnia.

Rząd broni szkół branżowych II stopnia mimo niskiego zainteresowania

Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył poważne mankamenty reformy szkolnictwa zawodowego. Wynika z niego m.in., że mimo kompleksowego przygotowania reformy minister edukacji nie przeprowadził oceny kształcenia w szkołach branżowych I stopnia pozwalającej na ocenę efektów kształcenia w tych szkołach i zdiagnozowanie spraw wymagających działań naprawczych. Ok. 30% absolwentów szkół branżowych I stopnia nie uzyskiwało kwalifikacji, a kontynuacja nauki w szkołach branżowych II stopnia była realizowana jedynie przez 4-6% z nich.

Renata Rak, posłanka KO, zapytała, jakie działania planuje podjąć MEN w związku z tym, że tak niewielki odsetek absolwentów szkół branżowych I stopnia decyduje się na kontynuację nauki oraz czy zasadne jest dalsze istnienie szkół branżowych II stopnia. Wiceminister edukacji Henryk Kiepura poinformował, że "statystyki pokazują, że zainteresowanie tymi szkołami z roku na rok wzrasta". Obecnie w szkołach branżowych II stopnia uczy się 12,7 tys. uczniów. – Nie planujemy ich likwidacji – podkreślił. Dodał, że takie samo stanowisko ma powołana przy MEN Rada Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego. Polityk wyjaśnił, że szkoły branżowe II stopnia są przez MEN traktowane jako "stworzenie możliwości młodym ludziom kontynuowania nauki, zdobycia wykształcenia, zdania matury", a klasy są organizowane tylko tam, gdzie jest zainteresowanie nimi. – Tam, gdzie nie ma zainteresowania, klasy nie są tworzone i nie ma związku z tym kosztów. Nie planujemy na tę chwilę zmian, ale analizujemy sytuację – zaznaczył

Szkoły branżowe I i II stopnia powstały w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego wprowadzonej za rządów PiS w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Realizują program nauczania w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego. Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa trzy lata, zakończona jest egzaminami, po zdaniu których absolwent uzyskuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Może on dalej kontynuować naukę szkole branżowej II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Kształcenie w branżowej szkole II stopnia trwa dwa lata i może być prowadzone w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej. Zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie są prowadzone w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Ukończenie branżowej szkoły II stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.

Czytaj także: Nieudana reforma szkolnictwa zawodowego. Bezrobocie i brak współpracy z pracodawcami

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka