• +48 502 21 31 22

Zmiany w gospodarce odpadami. Co nas czeka w 2025 roku?

Nowe przepisy wprowadzą szczegółowe wymogi dotyczące segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Zmiany w gospodarce odpadami. Co nas czeka w 2025 roku?

Sektor tekstylny, obok żywności, transportu i mieszkalnictwa, jest jednym z największych sprawców degradacji środowiska w Unii Europejskiej. Zjawisko fast fashion, charakteryzujące się masową produkcją i krótkim cyklem życia ubrań, prowadzi do znacznego zużycia zasobów naturalnych. Rocznie mieszkańcu unijnych krajów wyrzucają 5 mld ton ubrań, czyli ok. 12 kg na osobę, przy znikomym poziomie recyklingu wynoszącym 1%. Sektor ten plasuje się na trzecim miejscu pod względem zużycia wody i gruntów oraz na piątym miejscu pod względem zużycia surowców i emisji gazów cieplarnianych. W 2025 r. w życie wejdzie dyrektywa 2018/81 przyjęta 30 maja 2018 r. która obowiązuje państwa członkowskie do prowadzenia selektywnej zbiórki wyrobów tekstylnych. Wyrzucenie ubrań, pościeli czy butów do kontenera z odpadami zmieszanymi będzie więc sprzeczne z przepisami. W większości miast tekstylia powinny być oddawane do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Duże zmiany czekają też firmy budowlane i remontowe – nowe przepisy wprowadzą szczegółowe wymogi dotyczące segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do podziału odpadów na drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Choć pierwotnie zakładano obowiązek segregacji bezpośrednio na miejscu budowy, ostatecznie dopuszczono możliwość przekazania odpadów do innych podmiotów uprawnionych do ich przetwarzania. Będzie więc możliwe przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się wysegregowaniem z odpadów odpowiednich frakcji.

1 stycznia 2025 r. ruszy również system kaucyjny. Ma on na celu zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Obejmie on butelki plastikowe do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m² będą musiały odbierać opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, jednak też będą musiały pobierać kaucję – 1 zł za szklaną butelkę i 0,5 zł za plastikową butelkę lub puszkę.

Czytaj także: Bez opóźnienia, ale z ulgami. System kaucyjny ruszy w 2025 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka