• +48 502 21 31 22

105-lecie Państwowej Inspekcji Pracy. Konferencja o sztucznej inteligencji i OZE

Województwo śląskie to ważny, uprzemysłowiony region, będący centrum gospodarczym, gdzie kwestie bezpieczeństwa i warunków pracy są szczególnie istotne.

105-lecie Państwowej Inspekcji Pracy. Konferencja o sztucznej inteligencji i OZE

Państwowa Inspekcja Pracy świętuje 105-lecie. Z tej okazji w Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowana została ogólnopolska konferencja "Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy?". Organizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, a uczestniczyli w niej przedstawiciele świata nauki, związków zawodowych, instytucji związanych z bezpieczeństwem pracy oraz partnerzy społeczni współpracujący na co dzień z OIP.

Otwarcia konferencji dokonał Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron. – Tematyka dzisiejszej konferencji dotyka zagadnień, które są niezwykle ważne dla współczesnego świata pracy. Sztuczna inteligencja i odnawialne źródła energii to dziedziny, które nie tylko zmieniają nasze sposoby funkcjonowania, ale również mają ogromny wpływ na środowisko pracy i życie ludzi na całym świecie – podkreślił. Odnosząc się do jubileuszu PIP-u, wskazał, że przez ponad wiek działalności odegrała ona kluczową rolę w ochronie praw pracowników, zapobieganiu wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym oraz promowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zaznaczył, że województwo śląskie to niezwykle istotny uprzemysłowiony region, który jest nie tylko centrum gospodarczym, ale także miejscem, gdzie sprawy związane z bezpieczeństwem i warunkami pracy nabierają szczególnego znaczenia, a wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu rola PIP-u staje się coraz bardziej istotna w zapewnianiu należytego przestrzegania przepisów i ochrony praw pracowniczych.

Konferencja podzielona została na dwa panele wykładowe. Pierwszy rozpoczął się od wystąpienia prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dotyczył "Technologii przyszłości w okulistyce", następnie dr hab. Marcin Lis Prof. AWSB z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej przedstawił prezentację odnośnie "Sztucznej inteligencji i technologii przyszłości”. Ta część zakończyła się wystąpieniem Jacka Czecha, nadinspektora pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, który omówił "Zagrożenia przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu energii odnawialnej – elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, obsługa serwisowa pojazdów elektromobilnych".

Drugi panel otworzył wykład dra hab. inż. Waldemara Hołubowskiego profesora Politechniki Śląskiej pt. "Wpływ sztucznej inteligencji na zmiany na rynku IT", po nim dr inż. Karol Jędrasiak z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej zaprezentował analizę zagrożeń AI bezpieczeństwa współczesnych kanałów komunikacyjnych i ich wpływu na bezpieczeństwo. Wykład dotyczący "Codzienności pracownika w świecie sztucznej inteligencji" przedstawił Krzysztof Szymański, dyrektor ds. innowacyjności w JSW IT Systems Sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju. Konferencję zakończył Andrzej Kamela – nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach prezentacją pt. "Zastosowanie sztucznej inteligencji jako poprawy warunków pracy w zakładach przemysłowych".

fot. OIP Katowice
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka