• +48 502 21 31 22

Mniej zwolnień chorobowych i brak dojazdów. Co firmy i pracownicy myślą o pracy hybrydowej?

Zmiana w kierunku pracy hybrydowej ma charakter stały – widać to głównie po młodym pokoleniu.

Mniej zwolnień chorobowych i brak dojazdów. Co firmy i pracownicy myślą o pracy hybrydowej?

Z pracą hybrydową można spotkać się w prawie 2/5 firm polskich firm, a najczęściej oferują go duzi przedsiębiorcy. Wśród zalet takiego modelu wykonywania obowiązków pracodawcy najczęściej wymieniają niższą liczbę zwolnień chorobowych pracowników, a pracownicy – brak straty czasu na dojazdy.

Z najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service wynika, że hybrydowy model pracy obowiązuje w 38% firm. Najczęściej oferują go duzi przedsiębiorcy – 43% – w porównaniu do 36% małych i 35% średnich firm. 47% nie oferuje pracownikom możliwości pracy zdalnej, a wyłącznie z domu pracują osoby zatrudnione w 9% przedsiębiorstw.

Pracodawcy widzą wiele zalet hybrydowego modelu pracy. 49% firm wskazuje na mniej zwolnień chorobowych pracowników, co trzeci pracodawca dostrzega wzrost efektywności, a 28% docenia możliwość przyciągania młodych talentów. Z drugiej strony widzą też minusy takiej pracy. 49% wskazuje na mniejszą kontrolę nad pracownikami, którzy są w domu, a 37% – na mniejszą integrację pracowników. Co piąty pytany widzi spadek efektywności.

Większość pracowników w Polsce nie ma obecnie możliwości pracy z domu – deklaruje tak 65% zatrudnionych. 16% ankietowanych decyduje się na całkowitą pracę zdalną, a 26% nie ma nic przeciwko pracy wyłącznie z biura. Jednak preferowanym stylem pracy dla 40% pracowników jest model hybrydowy. Dla 56% pracujących głównym plusem pracy hybrydowej jest brak straty czasu na dojazdy do siedziby firmy. 45% uznaje ten rodzaj pracy za atrakcyjny z powodu możliwości wykonywania go z dowolnego miejsca, a na trzecim miejscu znalazła się możliwość swobodnego dostosowywania planu dnia do potrzeb i przyzwyczajeń. Największymi obawami są z kolei mniejsza integracja z zespołem oraz mniej wyjść z domu i interakcji z ludźmi (po 44%). Więcej niż co trzeci pracownik widzi problem z oddzieleniem życia prywatnego od pracy, a 16% respondentów wiąże pracę hybrydową z nieumiejętnością organizacji czasu pracy.

Jak komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy, zmiana w kierunku pracy hybrydowej ma charakter stały – widać to głównie po młodym pokoleniu. – Praca hybrydowa, mimo swoich licznych zalet, nie jest dostępna dla wszystkich. Wiele zawodów wymaga obecności fizycznej w miejscu pracy, część osób nie ma też odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej wykonywanie obowiązków w trybie hybrydowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana, która się dokonała, ma charakter stały, co widać głównie po młodym pokoleniu, które nie chce aplikować na oferty pracy bez możliwości pracy zdalnej. Kolejnym etapem ewolucji zawodowej będzie czterodniowy tydzień pracy. Z naszego raportu wynika, że niemal co trzeci Polak wyraża zainteresowanie taką zmianą. Jest to krok w stronę bardziej elastycznych i zrównoważonych modeli pracy, które uwzględniają potrzeby pracowników oraz zmieniające się realia rynkowe – podsumowuje ekspert.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka