• +48 502 21 31 22

Skala upadłości i zamykania firm jest mniejsza niż rok temu

Liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje umiarkowana – w kwietniu wyrejestrowało się 19,4 tys. przedsiębiorstw.

Skala upadłości i zamykania firm jest mniejsza niż rok temu

W pierwszym kwartale tego roku działalność zamknęło ok. 19 tys. firm – to o niecałe 5% mniej rok do roku. Z kolei decyzję o upadłości podjęło 100 przedsiębiorstw – o 18% mniej niż w analogicznym okresie 2023 r.

Polski Instytut Ekonomiczny tłumaczy, że odbicie gospodarcze stopniowo przekłada się na decyzje dotyczące prowadzenia działalności. – Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Z kolei skala upadłości i zamykania działalności jest mniejsza niż w ubiegłym roku. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tej tendencji – uważają eksperci.

Dane z rejestru REGON wskazują, że liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje umiarkowana – w kwietniu z rejestru wyrejestrowało się 19,4 tys. przedsiębiorstw, a od początku 2024 r. działalność zamknęło o 4,8% mniej firm niż w analogicznym okresie 2023 r. Także liczba organizacji zgłaszających upadłość pozostaje stabilna – w pierwszym kwartale było ich 100 – to wynik zbliżony do poprzedniego kwartału i o 18% niższy niż rok wcześniej. Wciąż jednak obserwowana jest większa liczba zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych i handlowych. – Ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach – prognozują ekonomiści.

PIE zwróca uwagę, że w kwietniu zarejestrowano ok. 34 tys. podmiotów gospodarczych. Od początku roku liczba nowych działalności była o 2,5% większa niż w 2023 r. – Rośnie głównie liczba bardziej rozbudowanych podmiotów, które funkcjonują w formie spółki (średnio od początku roku wzrost o 10,1% rdr). Równocześnie powstaje mniej jednoosobowych działalności gospodarczych (o 2,7% rdr) – podkreślają eksperci.

Drugi miesiąc z rzędu spada liczba zawieszonych działalności gospodarczych – z 754,9 tys. do 750,9 tys. – Spadek ten jest charakterystyczny dla drugiego kwartału – działalność wznawiają firmy wykonujące prace sezonowe. Niemniej skala zmian wyróżnia się pozytywnie na tle ubiegłych lat – jest około dwukrotnie wyższa niż średnio w kwietniu w latach 2021-2023 – zaznacza PIE.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka