• +48 502 21 31 22

Górny Śląsk skorzystał dzięki przystąpieniu Polski do UE

Jednym z najważniejszych osiągnięć obecności Polski w UE jest nauczenie się współpracy między biznesem a nauką.

Górny Śląsk skorzystał dzięki przystąpieniu Polski do UE

Górny Śląsk bardzo skorzystał dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, które to umożliwiło temu regionowi przejść pomyślne przemiany społeczno-gospodarcze – stwierdzili goście panelu "20 lat Polski w Unii Europejskiej – bilans dla Śląska" podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EKG i były premier RP, przypomniał, że u zarania UE leżała Europejska Wspólnota Węgla i Stali potrzebna w celu uniknięcia kolejnej wojny światowej. – Jesteśmy teraz w podobnej sytuacji. Jeśli w kolejnych pięciu latach przemysł zbrojeniowy będzie oczkiem w głowie Komisji Europejskiej, a tak prawdopodobnie będzie, to znaczy, że mamy podobne cele jak 74 lata temu – podkreślił. Dodał, że Śląsk będzie znowu oczkiem w głowie tych przemian. – Mamy Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, to jest 10 mld zł rocznie, czyli drugie tyle, ile było dotąd pieniędzy strukturalnych dla Śląska – poinformował Jerzy Buzek.

Dodał, że tych środków nie wystarczy na wszystkie potrzeby regionu, ale pomogą one przekonać sceptyków do tego, że działania UE są do zaakceptowania – chodzi o ludzi, którzy mają największy problem z akceptacją UE, np. pracujących w przemyśle wydobywczym. Zaznaczył również, że na Górnym Śląsku bezrobocie jest obecnie na bardzo niskim poziomie. – To jest świadectwo naszego sukcesu: zamykając firmy, zwalniając ludzi, mamy najniższe bezrobocie – podkreślił Jerzy Buzek.

Łukasz Kohut, poseł do PE, przypomniał, że na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie poparcie dla przystąpienia Polski do UE w czasie plebiscytu akcesyjnego było najwyższe w Polsce, w granicach 86%. – Dla mieszkańców województwa śląskiego, regionu wielokulturowego, to był naturalny powrót do Europy. Wtedy na Zachodzie byliśmy trochę takimi "gastarbeiterami", a po 20 latach jesteśmy ludźmi, którzy wpływają na przyszłość naszego kontynentu – zauważył europoseł.

Radosław Polowy, partner zarządzający w LPW Grupa, powiedział, że jego zdaniem najważniejszym osiągnięciem obecności Polski w UE jest nauczenie się współpracy między biznesem a nauką – uczelniami wyższymi. – Tworzenie wspólnych projektów i zespołów badawczo-rozwojowych, i kreowanie innowacji. Nie zawsze były komercjalizowane, ale środki unijne pozwoliły nauczyć się małym i średnim przedsiębiorcom pracy z naukowcami, podejmować i realizować te projekty. Następne lata będą pokazywały Śląsk jako miejsce, gdzie powstają nowe technologie – wskazał.

Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu, podkreśliła, że to, iż siedziba tego ministerstwa jest w Katowicach, jest dużym wyróżnieniem i sukcesem tego regionu. – Procesy transformacyjne powinny przede wszystkim być generowane tam, gdzie są w rzeczywistości, nie mogą być "gdzieś" kreowane – oceniła.

Czytaj także:

fot. EEC
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka