Z inicjatywy i przy wsparciu europosła Łukasza Kohuta Rybnik powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wyróżnienie to otrzymuje co roku jedno europejskie miasto wiodące prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego.
Jak tłumaczy Łukasz Kohut, trzeba się chwalić i pokazywać osiągnięcia samorządu i mieszkańców Rybnika. – Nie byłoby zielonej transformacji, zmian w sposobie ogrzewania, gdyby nie mieszkańcy, którzy w tych zmianach aktywnie uczestniczyli, decydując się na wymianę kopciuchów. Rybnik zrobił fenomenalną robotę, o której wiedzą już insiderzy polityczni, ale nie wiedzą jeszcze obywatele Polski i Europy. Chciałbym, aby Rybnik uzyskując tytuł Zielonej Stolicy Europy, albo chociaż dostając się do finału konkursu, pokazał im, że taka transformacja jest możliwa. Gdyby to się udało, bylibyśmy pierwszym polskim miastem w finale tego konkursu – podkreśla poseł do Parlamentu Europejskiego.
Głównym przesłaniem inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem "W zielonych miastach żyje się przyjemniej". – Uczestnictwo w tym konkursie to z jednej strony bardzo ambitne wyzwanie, z drugiej jednak powinniśmy pokazywać nasze osiągnięcia w walce ze smogiem: inwestycje w termomodernizację, pozyskiwanie gigantycznych środków na walkę o czyste powietrze, ale też innowacje, które w Rybniku zaistniały, jak autobusy wodorowe, stacja tankowania wodoru i pewien trend, który chcemy zapoczątkować: od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego. Myślę, że to są ważne argumenty, które warto pokazać. Z miasta, które nazywane było stolicą smogu, w ciągu kilku lat zrobiliśmy miasto, będące liderem walki ze smogiem, pokazywane w całej Polsce jako miasto, które poradziło sobie z tym problemem – wskazuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Jako kandydat do tytułu Rybnik musi dostarczyć wiele danych, statystyk i zestawień dotyczących sytuacji w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu i to na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy. W lipcu ogłoszone zostaną miasta-finaliści, zaś zwycięzca tegorocznej edycji konkursu znany będzie w październiku.
Fot. W. Zielińska/UM Rybnik
oprac. /kp/