• +48 502 21 31 22

Miasto nauki i energii odnawialnej. Laboratorium Eko-Dom-Energia powstanie w Rybniku

Głównym celem powstającego laboratorium jest prowadzenie badań naukowych i demonstracyjnych nad nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami.

Miasto nauki i energii odnawialnej. Laboratorium Eko-Dom-Energia powstanie w Rybniku

Na terenie rybnickiego Kampusu powstanie Laboratorium Politechniki Śląskiej Eko-Dom-Energia – nowa jednostka badawcza, która stanie się integralną częścią Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu o łącznej wartości ponad 27 mln zł finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Laboratorium Eko-Dom-Energia to jeden z kilku kluczowych komponentów COŹEiTW obok m.in. Laboratorium Technologii Wodorowych przy ul. Rudzkiej, Centrum Kompetencji OZE i Technologii Wodorowych przy ul. Kościuszki oraz Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych. Nowa infrastruktura badawcza będzie częścią filii Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku. – Ambitne plany naukowe uczelni również to ogromna szansa na powrót Rybnika do wizerunku miasta nauki, powrót do czasów świetności rybnickiego ośrodka akademickiego, jakim przed laty był Kampus – podkreśla rybnicki magistrat.

Głównym celem powstającego laboratorium jest prowadzenie badań naukowych i demonstracyjnych nad nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami, w tym rozwiązaniami z zakresu odnawialnych źródeł energii, efektywnego zarządzania zasobami, a także retencji wody. Laboratorium zostanie zaprojektowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – zminimalizowane zostanie zużycie wody, zoptymalizowana gospodarka odpadami, a projektanci zadbają o integrację obiektu z otoczeniem przyrodniczym i krajobrazem.

Teren pod inwestycję – Park Tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego – został przekazany Politechnice Śląskiej przez Miasto Rybnik na mocy uchwały Rady Miasta z 24 kwietnia 2025 r. Ze względu na jego walory krajobrazowe projektanci zadbali o ograniczenie ingerencji w zieleń – usunięte zostaną jedynie drzewa gatunku inwazyjnego (robinia akacjowa), co będzie zrekompensowane nowymi nasadzeniami – w miarę możliwości – w rejonie Kampusu i bulwarów nad Nacyną, a także właściwie dobraną zielenią niską w obszarze inwestycji.

Laboratorium nie będzie służyć wyłącznie działalności akademickiej. Nowy obiekt ma być także miejscem popularyzacji nauki i technologii przyjaznych środowisku. Planowane są otwarte warsztaty, spotkania edukacyjne i zajęcia promujące ekologiczną świadomość wśród mieszkańców Rybnika. Uczelnia podkreśla, że chce uczynić z Eko-Domu-Energia przestrzeń otwartą i inspirującą – zarówno dla studentów, jak i lokalnej społeczności.

fot. Politechnika Śląska
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka