• +48 502 21 31 22

Część firm ograniczy dostęp do pracy zdalnej

Zdaniem połowy pracodawców tryb home office pozostał bez wpływu na wydajność pracy.

Część firm ograniczy dostęp do pracy zdalnej

Prawie 3/4 dużych i średnich firm w Polsce wprowadziło możliwość wykonywania pracy zdalnej lub hybrydowej przez swoich pracowników. Część z nich zamierza jednak wprowadzić ograniczenia w tej kwestii.

Pracodawcy w większości planują utrzymać w tym roku dotychczasowy model pracy zdalnej wprowadzony w swoich firmach – na taką opcję wskazało 43% pytanych przez Grant Thornton. Jednocześnie 15% przedsiębiorstw szykuje w tym roku swoim pracownikom ograniczenia w dostępie do home office, z czego nieco mniej niż połowa planuje całkowity powrót do biur, a pozostali myślą o zwiększeniu liczby dni, w których wymagana będzie obecność w zakładzie pracy. 2% firm na razie nie wprowadziło zmian w systemie wykonywania pracy spoza biura, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Jednocześnie 40% respondentów przyznało, że do tej pory nie zastanawiało się nad zmianą zasad w tym roku.

Zdaniem połowy firm tryb pracy zdalnej pozostał bez wpływu na wydajność pracy, a co dziesiąty pracodawca zauważył wręcz poprawę jakości wykonywania zadań przez swoich pracowników. Na wydajność pracy po wprowadzeniu pracy zdalnej narzeka 18% ankietowanych, a co czwarty nie potrafi określić, jak home office wpłynęło na jakość obowiązków.

Są też jednak firmy, które nie zdecydowały się na wprowadzenie pracy zdalnej. Co jest powodem? 40% pracodawców wskazało na brak odpowiednich narzędzi do jej wykonywania jak laptopów czy systemów kontroli. Co trzeci ankietowany obawia się o pogorszenie przepływu informacji między pracownikami oraz pogorszenia atmosfery i poczucia więzi między nimi, prawie co trzeci uważa też, że pracownicy nie wyrażali zainteresowania takim rozwiązaniem. – Jedynie co piąty pracodawca swój wybór tłumaczy wzrostem kosztów w firmie ze względu na konieczność wypłaty ekwiwalentu pracownikom przebywającym na pracy zdalnej. 13% respondentów obawia się z kolei, że wprowadzenie takiej formy zatrudnienia przyczyniłoby się do spadku efektywności i jakości pracy pracowników. Co piąty pytany nie potrafił wskazać powodów, dla których w jego firmie nie wprowadzono opcji wykonywania pracy zdalnej – podają autorzy.

Na świecie rośnie liczba firm, które preferują pracowników w biurach – w 2024 r. udział przedsiębiorstw działających w modelu stacjonarnym zwiększył się do 47% z 36% w roku poprzednim.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka