W ciągu ostatnich 10 lat ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o prawie 25%. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, do 2030 r. zdaniem ekspertów wzrośnie o kolejne 19%. W przypadku odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych przewidywany wzrost wyniesie 46%. Mimo że w Unii Europejskiej wzrosły wskaźniki recyklingu, ilość odpadów wytwarzanych z opakowań rośnie szybciej niż ilość poddawana recyklingowi.
Zmienić sytuację mają nowe przepisy. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Belgii reprezentującej Radę UE osiągnęli porozumienie w sprawie wprowadzenia zakazu pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań keczupu w restauracjach czy minibutelek szamponu w hotelach. Na mocy porozumienia od 2030 r. zostanie zakazana cała gama formatów opakowań plastikowych jednorazowego użytku, w tym folia do owijania walizek na lotniskach.
Przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące niektórych formatów opakowań, w tym jednorazowych opakowań plastikowych na owoce i warzywa, na żywność i napoje, przyprawy, sosy w branży restauracyjno-hotelarskiej, na drobne produkty kosmetyczne i toaletowe stosowane w sektorze zakwaterowania jak np. miniszampony oraz bardzo lekkich toreb plastikowych, np. oferowanych na targowiskach z artykułami spożywczymi sprzedawanych luzem. Do 2029 r. państwa członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę minimum 90% rocznie jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników na napoje. Aby osiągnąć ten cel, muszą wdrożyć systemy zwrotu kaucji dla tych formatów opakowań. Współprawodawcy zgodzili się na dodanie zwolnienia z wymogu wprowadzenia systemu systemy zwrotu kaucji dla państw członkowskich, jeżeli w 2026 r. osiągną one poziom selektywnej zbiórki powyżej 80% i jeżeli przedstawią plan osiągnięcia celu 90%.
fot. freepik.com
oprac. /kp/