• +48 502 21 31 22

Woj. śląskie liderem w likwidowaniu kopciuchów

Najwięcej wniosków o dofinansowanie na wymianę kotłów złożono w Katowicach, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju.

Woj. śląskie liderem w likwidowaniu kopciuchów

Jak wygląda proces wymiany starych kotłów w woj. śląskim w porównaniu z innymi województwami? Region jest liderem, a najwięcej "kopciuchów" zlikwidowano w Katowicach. Natomiast w woj. mazowieckim mimo obowiązującej od ponad roku uchwały antysmogowej jest jeszcze dużo do zrobienia.

Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego analizuje proces wymiany kotłów w latach 2019-2022 w woj. śląskim, małopolskim i mazowieckim. Zdecydowanym liderem jest woj. śląskie, gdzie co roku o dotację w ramach programu "Czyste Powietrze" i pozostałych programów składano średnio dwa razy więcej wniosków niż w pozostałych. W ciągu analizowanych czterech lat złożono tutaj prawie 154 tys. wniosków na likwidację "kopciuchów". Na drugim miejscu jest woj. małopolskie z ponad 85 tys. wniosków, a w mazowieckim odnotowano ich tylko 64 tys. – mimo że od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje tam uchwała antysmogowa, która zakazuje funkcjonowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Zdaniem Piotra Siergieja, rzecznika PAS, to ciekawe i niepokojące zestawienie. – Dlaczego to Mazowsze lekceważy stan jakości powietrza? Woj. śląskie, postrzegane do niedawna jako najmocniej zanieczyszczone w kraju, wychodzi na pozycję lidera w walce ze smogiem. Widać to po liczbie wymian kotłów, co wskazuje na determinację mieszkańców oraz władz gminnych, by walczyć z problemem. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to wydaje mi się, że już wkrótce możemy się spodziewać sytuacji, w której to mazowieckie gminy staną się smogowymi liderami – ocenia.

Raport wskazuje również na rosnącą popularność programu dotacyjnego "Czyste Powietrze". Najwięcej wniosków złożono w każdym z województw w 2021 r. Rosnącej popularności towarzyszy powolny spadek (małopolskie) lub stabilizacja (śląskie i mazowieckie) liczby wymian w ramach pozostałych, gminnych programów dotacyjnych.

Największą liczbę kotłów w poszczególnych województwach wymieniono w Katowicach (6626), Warszawie (5477) i Krakowie (4162). We wrześniu 2019 r. w Krakowie weszła w życie uchwała antysmogowa zakazująca spalania paliw stałych w domowych piecach, kotłach i kominkach, co sprawiło, że tego typu urządzenia były wymieniane przede wszystkim przed terminem wejścia w życie zakazu. Podobny proces będzie miał miejsce w Warszawie, gdzie do wymiany pozostało jeszcze tylko ok. 2500 kotłów.

W woj. śląskim liderem w liczbie złożonych wniosków zarówno z programów gminnych, jak i programu "Czyste Powietrze" w latach 2019-2022 oprócz stolicy województwa okazała się Rybnik (5436) i Wodzisław Śląski (4434), z kolei najgorzej wypadły gminy Krupski Młyn (39 wniosków), Koszarawa (47) i Irządze (72).

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka