• +48 502 21 31 22

#EkoWalentynki. 1 mln zużytych baterii ze środowiska dla środowiska

Dlaczego należy zbierać baterie i jak należy segregować zużyte?

#EkoWalentynki. 1 mln zużytych baterii ze środowiska dla środowiska

W całej Polsce rusza 15. edycja akcji #EkoWalentynki. Ma ona na celu nie tylko zbieranie zużytych baterii, ale także edukowanie społeczeństwa na temat odpowiedzialnego postępowania z elektrośmieciami. Inicjatorem i głównym koordynatorem akcji jest znany ekolog Dominik Dobrowolski.

Ważne jest, aby baterie wrzucać do specjalnych pojemników, a nie do zwykłych śmieci. Dzięki temu można uniknąć mieszania ich z innymi odpadami. Kiedy zużyte baterie i akumulatory są zbierane w sposób selektywny, można odzyskać z nich cenne substancje, takie jak aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć, a także tworzywa sztuczne i papier. Te substancje mogą być ponownie wykorzystywane w różnych procesach przemysłowych, co pomaga oszczędzać surowce naturalne, paliwa kopalne, energię i wodę.

Ważne, żeby oddzielać akumulatory i baterie od innych odpadów. Przed wyrzuceniem przedmiotów takich jak zabawki, narzędzia, czujniki, LED'y, odzież i obuwie ze świecącymi elementami, zawsze trzeba sprawdzać, czy w środku nie ma ukrytej baterii lub akumulatora.

Akumulatory przenośne i baterie powinny być wrzucane do specjalnych pojemników, które można znaleźć w coraz większej liczbie miejsc, w urzędach, szkołach oraz na stacjach benzynowych. Baterie są również zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w placówkach oświatowych i w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling. Baterie i elektroodpady można również oddać bezproblemowo i bezpłatnie do PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które znajdują się w każdej gminie w Polsce. Dodatkowo w ramach programu "Zbieraj z Klasą" każda szkoła może się zarejestrować i zbierać zużyte baterie, zdobywając punkty, które później można wymienić na przybory szkolne. W minionym miesiącu na terenie Raciborza pojawiło się 10 pojemników przeznaczonych do segregacji małych elektroodpadów. Czytaj więcej: Pojemniki na elektrośmieci pojawiły się w Raciborzu

– A w ramach #EkoWalentynek już 15. zapraszamy do zbiórki. Akcja będzie trwała od 14 lutego do 22 kwietnia, kiedy podsumujemy zbiory. Każdy może zbierać baterie we własnym domu. Placówki oświatowe, urzędy, firmy mogą też bezpłatnie otrzymać pojemniki do zbiórki, tak aby akcja i selektywna zbiórka trwała non stop przez cały rok. W ciągu 15 lat uzbieraliśmy już w ramach akcji EkoWalentynki przeszło 20 mln sztuk baterii, które trafiły do recyklingu, a nie do środowiska, zatruwając Ziemię! – zachęca Dominik Dobrowolski.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka