• +48 502 21 31 22

Piece na gaz mogą zostać zakazane

Przepisy wprowadzają kilka ważnych terminów dotyczących stopniowej rezygnacji z pieców zasilanych paliwami kopalnymi.

Piece na gaz mogą zostać zakazane

Unia Europejska chce wprowadzić zakaz używania pieców na gaz i węgiel. Pierwsze przepisy w tej sprawie mają wejść w życie w 2025 r.

Według Komisji Europejskiej budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. Główne cele nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zakładają, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki będą miały zerową emisję, a do 2040 r. istniejące zasoby budowlane powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji. Dyrektywa stanowi część pakietu "Fit for 55". Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Teraz musi ono zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez PE i Radę.

Od 2025 r. nie będzie można dotować instalowania takich kotłów jako źródeł ciepła w budynkach. Wciąż możliwe ma być jednak subsydiowanie hybrydowych systemów, w tym łączących kocioł z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła. Do 2028 r. zeroemisyjne muszą być wszystkie nowe budynki stanowiące własność państwa albo samorządu, z kolei do 2030 r. przepisy te zostaną rozszerzone na wszystkie budynki, które dopiero zostały oddane do użytku. W praktyce nie będzie można więc instalować w nich pieców na paliwa kopalne. Celem regulacji jest całkowite wycofanie pieców na paliwa kopalne do 2040 r.

Państwa członkowskie będą mogły zadecydować o wyłączeniu niektórych budynków z zakazów dotyczących pieców. Chodzi o budynki rolnicze i budynki dziedzictwa kulturowego, budynki chronione ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynki tymczasowe oraz kościoły i miejsca kultu religijnego.

Czytaj także: Ogrzewanie węglem nadal popularne w Polsce. "Ten sezon grzewczy będzie dla nas trudny"

fot. freepik.com
oprac. /kp/

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka