• +48 502 21 31 22

Znalezienie pracownika w branży IT łatwiejsze niż rok temu

70% pytanych rekruterów namawiało pracodawcę do podania widełek wynagrodzeń w ofercie.

Znalezienie pracownika w branży IT łatwiejsze niż rok temu

Obecnie łatwiej znaleźć pracownika w branży IT niż przed rokiem. Wpływ na to miało wstrzymanie rekrutacji i zwolnienia, co skutkuje dużą liczbą osób poszukujących pracy. Okazuje się też, że większość rekruterów korzysta w swojej pracy ze sztucznej inteligencji.

Połowa respondentów badania "Poszukuję talentów do IT. Perspektywa rekruterek i rekruterów 2023”  No Fluff Jobs wskazała, że znalezienie kandydata lub kandydatki do pracy w IT jest aktualnie łatwiejsze niż przed rokiem. 27% pytanych uważa, że jest to trudniejsze. W najpopularniejszej wśród aplikujących do branży IT kategorii Frontend liczba aplikacji wysyłanych na jedno ogłoszenie wzrosła aż o 340% w stosunku do 2022 r. i wynosi średnio 88 CV.

– Miniony rok namieszał w branży IT, a zmiany odczuli nie tylko specjaliści i specjalistki, ale również osoby rekrutujące. Z jednej strony fala zwolnień i wstrzymane rekrutacje sprawiły, że HR miał mniej pracy. Z drugiej strony liczba osób aktywnie poszukujących pracy znacznie wzrosła, stąd 50,2% rekrutujących uważa, że znalezienie kandydata/kandydatki IT jest łatwiejsze niż rok temu – komentuje Paulina Król z No Fluff Jobs. Jej zdaniem dlatego prawie 1/4 respondentów i respondentek badania obawia się o swoją przyszłość w branży rekrutacyjnej.

Z badania wynika także, że 37,3% rekruterów ma wpływ na wszystkie elementy publikowanych ogłoszeń, a 52,3% na niektóre. 70% badanych odpowiedziało, że namawiało pracodawcę do podania widełek wynagrodzeń w ofercie. Ponadto prawie 60% rekrutujących korzysta w pracy ze sztucznej inteligencji. – Specyfika pracy zespołów HR przechodzi teraz dużą rewolucję. Zmienia się zakres obowiązków, a także używane narzędzia – blisko 60% korzysta już z pomocy AI przy codziennych obowiązkach. Warto inwestować w swój reskilling i upskilling oraz podnosić kompetencje, aby wciąż pozostać konkurencyjnym na rynku pracy – wskazuje Paulina Król. Jako najczęstsze sposoby użycia AI pytani wskazują pomoc w pisaniu wiadomości mailowych i smsów (36,9%) oraz tworzenie briefów ogłoszeń (30,7%). Całkowity brak wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych deklaruje 41% badanych.

A jakie są najczęstsze przyczyny odrzucenia kandydatury? Respondenci wskazali, że chodzi o niewystarczające kompetencje (85,4%), zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów (81%) i lekceważące zachowanie w trakcie rozmowy (60,3%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka