• +48 502 21 31 22

Śląski Konwent Klimatyczny Climate-Con. Co w programie?

Wydarzenie będzie przede wszystkim przestrzenią do szerokiej dyskusji o tym, jak zmieniać świat w trosce o środowisko naturalne oraz zdrowie i przyszłość mieszkańców.

Śląski Konwent Klimatyczny Climate-Con. Co w programie?

W dniach 11 i 12 października Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu. W tych dniach odbędzie się druga edycja Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climate-Con 2023 – Regiony dla klimatu, w czasie którego uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wyzwaniach klimatycznych, przed jakimi stoją zarówno woj. śląskie, jak i cała Polska.

Podczas wydarzenia zaplanowano 28 paneli dyskusyjnych, w których udział weźmie ponad 90 prelegentów. Będą wśród nich przedstawiciele struktur unijnych, nauki, biznesu, instytucji samorządowych, szkół oraz organizacji pozarządowych i społecznych. W programie uwzględniono dwie sesje tematyczne: „Młodzież dla klimatu” (sesja popularno-naukowa skierowana m.in. do studentów śląskich uczelni) oraz „Nauka dla klimatu” (sesja skierowana do studentów śląskich uczelni). W agendzie znalazł się także blok tematyczny dotyczący ograniczenia niskiej emisji w sektorze transportu składający się z sześciu paneli dyskusyjnych oraz warsztatów dla gmin w zakresie projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej. Dodatkową atrakcję stanowić będą wydarzenia towarzyszące, wśród których znajdzie się m.in. pokaz mody i biżuterii recyklingowej „Ekomoda” oraz wystawa prac pn. „Inspirowane naturą”. Konwent uświetni również wystawa inwestycji proekologicznych z woj. śląskiego, która powstała w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”.

Wydarzenie jest adresowane do szerokiej grupy odbiorców – jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, organizacji pozarządowych, środowiska eksperckiego i akademickiego, przedsiębiorców, studentów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców woj. śląskiego. Stanowić będzie nie tylko podsumowanie prac, jakie woj. śląskie realizuje w zakresie m.in. poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu, ale będzie przede wszystkim przestrzenią do szerokiej dyskusji o tym, jak zmieniać świat w trosce o środowisko naturalne oraz zdrowie i przyszłość mieszkańców.

W trakcie dwudniowego spotkania poruszone zostanie pełne spectrum tematów związanych z adaptacją do zmian klimatu oraz działań podejmowanych dla przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu, m.in.: transformacja regionu górniczego, mitygacja czy adaptacja, miasta neutralne klimatycznie, architekci dla klimatu, budynek zeroemisyjny, zmiany klimatyczne a bioróżnorodność, plan zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP) jako odpowiedź na potrzeby użytkowników miast, ograniczenia dostępności przestrzeni miejskich dla pojazdów spalinowych, zielony transport publiczny i ekologiczne łańcuchy dostaw, finansowanie działań klimatycznych, zmiany klimatu – wpływ na zdrowie społeczeństwa, odnawialne źródła energii, ekologia i oszczędność w jednym, technologie dla klimatu, ekobiznes czy biznes eko, rewolucja samochodów osobowych w 2035 roku, green smart city. narzędzia fuzji technologii i środowiska w miastach i wsiach, finansowanie transportu publicznego nisko- i zeroemisyjnego. Odbędą się także międzynarodowe warsztaty dla gmin dotyczące projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej.

Szczegółowe informacje i rejestracja na powietrze.slaskie.pl/content/climate-con-2023.

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka