• +48 502 21 31 22

Inflacja w Polsce już jednocyfrowa

Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii.

Inflacja w Polsce już jednocyfrowa

Inflacja we wrześniu wyniosła 8,2%, licząc rok do roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Miesiąc wcześniej, w sierpniu, wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 10,1%. Ostatni raz jednocyfrowy wzrost cen miał miejsce w lutym 2022 r, kiedy odnotowano inflację na poziomie 8,5%. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny obniżyły się o 0,4%.

Ze wstępnych danych za wrzesień wynika, że w ciągu roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 10,3%. Nośniki energii podrożały o 9,9%, a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 7%. W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,4%, Z kolei ceny nośników energii obniżyły się o 0,8%, a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 3,1%.

Jak wyjaśniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. – Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność – prognozują. Ich zdaniem w 2024 r. inflacja utrzyma się na wysokich poziomach. – Niemniej prognozy ekonomistów są optymistyczne. Analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, że średnioroczna inflacja wyniesie 5,9%. Potencjalnym ryzykiem są jednak zmiany na rynkach energetycznych – wskazują.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka