• +48 502 21 31 22

Portugalczycy pozwali 32 kraje o bierność w temacie globalnego ocieplenia

Jeden z prawników argumentował, że tona gazu cieplarnianego wyemitowana we Francji ma taki sam skutek, jak tona pochodząca z Portugalii, a strategia UE jest niewystarczająca.

Portugalczycy pozwali 32 kraje o bierność w temacie globalnego ocieplenia

27 września przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu miała miejsce pierwsza rozprawa w sprawie skargi złożonej przez sześciu Portugalczyków w wieku od 11 do 24 lat przeciwko 32 krajom, oskarżanym przez nich o bierność w kwestii globalnego ocieplenia.

Portugalczycy złożyli skargę do ETPC w związku z pożarami lasów w ich kraju w 2017 r., w których zginęło ponad 100 osób. Młodzi ludzie oskarżyli o bierność w kwestii globalnego ocieplenia 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegię, Szwajcarię, Turcję, Wielką Brytanię i Rosję. – Jesteśmy zszokowani próbą tych krajów zignorowania dowodów i trywializacji szkód, z którymi już mamy do czynienia – tłumaczyli swoją decyzję.

W rozprawie udział wzięło ponad 80 prawników reprezentujących oskarżone państwa. Sędziowie skoncentrowali się głównie na zasadności skargi, która jest mocno kwestionowana przez pozwane państwa. Podkreślano brak wyczerpania środków odwoławczych przed sądami krajowymi, co jest zwykle wymagane do skierowania sprawy do ETPC oraz kwestionowano status skarżących jako ofiar w obliczu polityki państw, których nie są obywatelami. – Rozumiemy powagę walki ze zmianami klimatycznymi. Jednak wszyscy skarżący są Portugalczykami, mieszkającymi w Portugalii, zatem podlegają jurysdykcji Portugalii. Nie podlegają jurysdykcji innych państw, które nie są w stanie chronić ich przed globalnym ociepleniem – oświadczył przedstawiciel brytyjskiego rządu Sudhanshu Swaroop.

- Możemy pogratulować tym młodym ludziom ich zaangażowania w tę sprawę, której nie można zignorować, ale w tym przypadku nie udowodnili, że wyrządzona została im krzywda. Ich argumenty skupiają się jedynie na skutkach zmian klimatycznych. Nie dowiedli, że osobiście są ofiarami. Samo przypuszczenie nie wystarczy – wskazał Ricardo Matos, przedstawiciel rządu portugalskiego.

Prawnicy Portugalczyków tymczasem wezwali Trybunał, aby nie odwracał wzroku od problemu. Jeden z nich argumentował, że tona gazu cieplarnianego wyemitowana we Francji ma taki sam skutek, jak tona pochodząca z Portugalii, a strategia UE mającą na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. jest niewystarczająca.

Prezes ETPC dał stronom dodatkowe dwa tygodnie na przedstawienie pisemnych wniosków w odpowiedzi na pytania sformułowane przez sędziów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka