• +48 502 21 31 22

O polityce klimatycznej Polski i Europy podczas PRECOP 28 w Katowicach

W debatach poprzedzających COP28 w Dubaju wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki ONZ, polscy i unijni politycy, ludzie gospodarki, cenieni eksperci, przedstawiciele instytucji i organizacji.

O polityce klimatycznej Polski i Europy podczas PRECOP 28 w Katowicach

W dniach 5-6 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie miała miejsce konferencja PRECOP 28, która poprzedzi i przygotuje do Szczytu Klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UN Climate Change Conference 2023 – COP 28), czyli Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

To druga edycja PRECOP, która – jako wydarzenie cykliczne – stawia sobie za cel wypracowanie w toku otwartej dyskusji wspólnego stanowiska różnych środowisk wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych Szczytów Klimatycznych. Podczas pierwszej edycji, PRECOP 27, w ponad 20 debatach, dyskusjach i wydarzeniach towarzyszących wzięło udział 1200 uczestników – wśród nich wysocy przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy, byli prezydenci COP. Rezultatem obrad było opracowanie w formule „białej księgi” zawierające wskazania i rekomendacje dla COP27 w Egipcie.

W debatach poprzedzających COP28 w Dubaju wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki ONZ, polscy i unijni politycy, ludzie gospodarki, cenieni eksperci, przedstawiciele instytucji i organizacji. W agendzie spotkania pojawią się najistotniejsze tematy związane z redukcją emisji CO2, polityką klimatyczną Polski i Europy, powstrzymaniem globalnego ocieplenia i łagodzenia już widocznych i wciąż narastających skutków katastrofy klimatycznej.

Jednym z głównych nurtów będzie trwająca transformacja sektora energii w kierunku eliminacji paliw kopalnych oraz zmniejszenia wpływu energetyki i zużywającej energię gospodarki na środowisko i klimat. Zyska on dodatkową wagę ze względu na lokalizację tegorocznego szczytu. Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z największych na świecie dostawców paliw kopalnych. W Katowicach nie zabraknie dyskusji o problemach sektora transportu mierzącego się z wyzwaniem, jakim jest osiągnięcie bezemisyjności bez utraty funkcji. Istotnym obszarem zainteresowania PRECOP będzie przeobrażanie gospodarki w system cyrkularny – niewytwarzający odpadów i racjonalnie korzystający z zasobów.

– Realizacja tych celów nie będzie możliwe bez poszerzenia świadomości, pogłębiania wiedzy tak ważnych dla akceptacji nie zawsze łatwych w społecznym odbiorze zmian. Istotnym wsparciem i warunkiem powodzenia jest tu społeczne zaufanie i rzetelność, solidarność i współpraca – także tych, którzy w zróżnicowanym stopniu ponoszą koszty zmian klimatu. Dlatego ważny nurt PRECOP związany jest z edukację klimatyczną oraz transparentnością i wiarygodnością działań na rzecz zielonej transformacji – podkreślają organizatorzy: United Nations Global Compact Network Poland – polskie biuro największej na świecie inicjatywy ONZ ds. współpracy z biznesem wspierającym zrównoważony rozwój oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych. – Skomplikowana sytuacja geopolityczna, narastające napięcia na arenie międzynarodowej oraz zjawiska kryzysowe w gospodarce stanowią dla celów ochrony klimatu wciąż istotny kontekst. Wojna nie anulowała zielonej transformacji; przeciwnie – nadała jej nowej dynamiki związanej z postulatami bezpieczeństwa. Coraz częściej pojawiające się postulaty odbudowy Ukrainy zakładają modernizację tego dużego europejskiego kraju w myśl założeń Zielonego Ładu. To także ważny - szczególnie z europejskiej perspektywy - wątek PRECOP 28 – zapowiadają.

Dostęp do zielonego kapitału, adaptacji miast do zmian klimatu, bezpieczny i zrównoważony system żywnościowy, ochrona ekosystemów morskich – te tematy dopełniają najkrótszego przeglądu powstającej agendy PRECOP 28.

Szczegóły dotyczące rejestracji i agendę wydarzenia można znaleźć na www.precop.pl.

fot. PRECOP
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka