• +48 502 21 31 22

Rybnik wśród miast z najlepiej zagospodarowaną przestrzenią

Utrzymywaniu zdrowego stylu życia sprzyja miejska infrastruktura błękitno-zielona, czyli tzw. blue-green health, w tym ogólnodostępna infrastruktura sportowo-rekreacyjna.

Rybnik wśród miast z najlepiej zagospodarowaną przestrzenią

Świnoujście, Chorzów i Rybnik – te miasta oferują swoim mieszkańcom najbardziej zrównoważoną przestrzeń do życia. Tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast stworzonego przez ekspertów z SGH, Fundacji GAP i Grupy Lux Med. Badacze, analizując 66 miast na prawach powiatu, w obszarze dotyczącym przestrzeni uwzględnili m.in. długość dróg rowerowych na 100 km², udział parków i terenów zieleni osiedlowej w przestrzeni miejskiej czy wydatki na utrzymanie zieleni w miastach i gminach.

Kształtowanie przestrzeni miejskiej może mieć istotny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie mieszkańców. – Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zależało nam, by pokazać, że w procesie projektowania i rozwijania miast samorządy powinny brać pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne i funkcjonalne, ale również zdrowotne. Stworzenie przestrzeni sprzyjającej aktywności fizycznej, dostępowi do zieleni, poprawie jakości powietrza oraz zapewnienie w tym celu odpowiedniej infrastruktury może znacząco wpłynąć na jakość życia mieszkańców miasta. Takie zarządzanie przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i tworzenia bardziej zrównoważonych, przyjaznych i atrakcyjnych miejsc do życia – tłumaczy Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy Lux Med.

Podczas prac wyłoniono osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Liderem Indeksu Zdrowych Miast w kategorii „Przestrzeń” zostało Świnoujście, a tuż obok niego na podium stanęły Chorzów i Rybnik. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Elbląg, Białystok, Gliwice, Grudziądz, Kraków, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. Rybnik zajął także dziewiąte miejsce w kategorii „Zdrowie”. Natomiast jeśli chodzi o „Środowisko”, pierwsze miejsce zajął Sopot, a kolejne są Olsztyn i Poznań. – Dbałość o środowisko naturalne powinna być jednym z podstawowych paradygmatów rozwoju cywilizacyjnego, także w ujęciu miejskim. Odpowiedzialny ekologicznie rozwój ma znaczenie nie tylko dla przyszłości życia na Ziemi, ale również dla dobrostanu zamieszkujących ją ludzi. Dotyczy to w szczególności miast, gdzie antropopresja jest najsilniejsza, a jej skutki mają naukowo udokumentowany negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców – podkreślają autorzy.

Badania pokazują, że utrzymywaniu zdrowego stylu życia sprzyja miejska infrastruktura błękitno-zielona, czyli tzw. blue-green health, w tym ogólnodostępna infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Warto też dbać o ograniczanie wszelkich form zagospodarowania terenu, które generują hałas, zanieczyszczenie, wysoką temperaturę, nadmierne zagęszczenie populacji i transportu. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku odpowiedni układ komunikacyjny i transport publiczny.

Do pobrania: Indeks Zdrowych Miast

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka