• +48 502 21 31 22

Ukraińcy zainteresowani wsparciem swoich firm w Polsce

Najczęściej wskazywanymi przez firmy zakładane przez obywateli Ukrainy głównymi kodami PKD były: działalność związana z oprogramowaniem oraz fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

Ukraińcy zainteresowani wsparciem swoich firm w Polsce

Ukraińcy wciąż chętnie zakładają firmy w Polsce. W ciągu niecałych pięciu miesięcy tego roku powstało ich niewiele mniej niż w całym 2022 r. – ponad 13 tys. w porównaniu do niespełna 17,5 tys. Ukraińscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie związane z zakładaniem i prowadzeniem własnego biznesu i pozyskiwaniem środków publicznych.

− Zainteresowanie ukraińskich firm wsparciem w Polsce jest ciągle na bardzo wysokim poziomie. Z naszej perspektywy wygląda na to, że pomimo pewnego opadnięcia trendu napływ ukraińskich firm do Polski wciąż się nie zmienia, jest ciągle na stałym poziomie – wskazuje Bogusława Rudecka, dyrektorka Business for Ukraine Center w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Jako Business for Ukraine Center w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy obsłużyliśmy już ponad 90 firm, które wspieramy w zakresie informacyjnym, doradczym, udostępniamy coworking space, czyli bezpłatne miejsca pracy, gdzie firmy mogą skorzystać w pierwszych miesiącach działania z darmowego miejsca, gdzie mogą przyjść i pracować. Organizujemy webinaria, wspieramy ich w wyszukiwaniu lokalizacji, a także podpowiadamy, jak skorzystać z instrumentów pomocy publicznej, które są w Polsce dostępne – wymienia ekspertka.

W 2022 r. według danych Info Credit Ukraińcy założyli w Polsce 17 457 działalności gospodarczych. Ożywienie w zakresie zakładania firm przez obywateli Ukrainy przyniósł 2023 r. Tylko od 1 stycznia do 29 maja zarejestrowano ich 13 117. Aktywnych we wskazanym okresie pozostało 11 694 z nich – 421 zostało zawieszonych, a 170 wykreślonych. Wyłącznie w formie spółki działało 51 przedsiębiorstw, a trzy wraz z końcem wskazanego okresu oczekiwały na rozpoczęcie działalności.

– Z pomocy w naszym centrum najczęściej korzystają firmy z branży IT, drugim takim najważniejszym sektorem jest handel, a także przetwórstwo i produkcja żywności. Obsługujemy zarówno firmy bardzo duże, z dużym kapitałem, z dużymi nakładami inwestycyjnymi, ale obserwujemy, że jest także pewne zainteresowanie wśród jednoosobowych działalności gospodarczych. Główne potrzeby ukraińskich firm koncentrują się na aspekcie informacyjnym, firmy chcą wiedzieć, gdzie mają się udać z danymi problemami, gdzie mają załatwić konkretną sprawę, jak mają założyć działalność gospodarczą, jaka forma działalności gospodarczej będzie dla nich najbardziej korzystna – mówi Bogusława Rudecka.

Od początku 2023 r. do 29 maja włącznie najczęściej wskazywanymi przez firmy zakładane przez obywateli Ukrainy głównymi kodami PKD były: działalność związana z oprogramowaniem (2100), fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (1461), wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (817), roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (549), transport drogowy towarów (453), wykonywanie instalacji elektrycznych (442), obróbka mechaniczna elementów metalowych (365), restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne (335), sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (315) i pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (291). 2500 firm powstało w Warszawie, 1549 w Krakowie, 1386 we Wrocławiu, 665 w Gdańsku, 591 w Poznaniu, 472 w Szczecinie i 350 w Łodzi.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka