• +48 502 21 31 22

W przemyśle brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach

Wyzwaniem dla sektora jest m.in. spadek liczby studentów na kierunkach technicznych – ubyło ich 5,5% w porównaniu z minionym rokiem.

W przemyśle brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach

Z powodu pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie sektor przemysłowy mierzy się z reorganizacją łańcucha dostaw, inflacją i niestabilnością energetyczną. Największymi wyzwaniami są brak popytu na rynkach krajowych i zagranicznych oraz koszty zatrudnienia. Mimo tych trudności branża potrzebuje coraz więcej specjalistów. Jak wynika z raportu Grafton Recruitment, dla 53% pracodawców w sektorze produkcyjnym największym wyzwaniem jest pozyskiwanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Niedoszacowanie budżetów płacowych utrudnia rekrutację ponad połowie firm ze względu na sytuację gospodarczą i wzrost inflacji. Kolejnym wyzwaniem jest spadek liczby studentów na kierunkach technicznych – ubyło ich 5,5% w porównaniu z minionym rokiem. W 2022 r. także odnotowano spadek – o 3,6%.

A co jest ważne dla pracowników sektora? 74,7% respondentów, podobnie jak w innych branżach, jako najważniejszy czynnik decydujący o wyborze pracodawcy wskazało na wynagrodzenie. Dla 1/3 ankietowanych zbyt niska płaca stanowi powód poszukiwania nowej pracy. Mimo że ponad połowa badanych pracodawców podniosła wynagrodzenia o 10% w 2023 r., oczekiwania pracowników są znacznie wyższe. W przypadku zmiany pracy 64% ankietowanych oczekiwałoby wynagrodzenia wyższego o 20% w porównaniu do obecnej pensji. Przy ocenie atrakcyjności oferty pracy respondenci uwzględniają jednak nie tylko finanse. Ważnymi czynnikami są też: możliwość rozwoju (47%), atmosfera w pracy (43%) i interesujące projekty (27%). Niezależnie od przekonania o braku kompetencji prawie 12% badanych podaje brak perspektywy awansu w dotychczasowej organizacji jako główny powód poszukiwania nowej pracy.

Sygnałem słabnącej koniunktury zdaniem 36% respondentów jest spadek zleceń od klientów. Jednym z głównych rozwiązań według nich jest intensyfikacja działań sprzedażowych w celu pozyskania nowych rynków zbytu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Pytani wskazali różne rozwiązania w odpowiedzi na dynamiczne zmiany w przemyśle: 42,2% zasugerowało wzmocnienie pozycji zakładu poprzez prezentację lokalnej perspektywy zagranicznym centralom, 33,7% zwiększenie pensji pracowników, którzy składają wypowiedzenia, w celu przeciwdziałania rotacji, a 32,5% badanych zaproponowało przeznaczenie większych sum na pozyskanie nowych pracowników.

Badanie pokazało również, że w sektorze przemysłowym występuje problem wypalenia zawodowego i absencji chorobowych. Prawie 11% badanych wskazuje na wyzwania związane z wellbeingem, a tylko ponad 7% pracodawców oferuje wsparcie psychologiczne. – Obserwujemy, że sektor przemysłowy, najmniej elastycznie podchodzący do zmian ze względu na swoją złożoność, także poddaje się ogólnym trendom rynku pracy. Warto pamiętać, że jego kondycja należy do liderów, którzy powinni odpowiednio wcześniej identyfikować nadchodzące zmiany i reagować na nie. Musimy otwarcie komunikować dynamikę rozwoju branży i wynikającą z niej strategię. Przed sektorem stoi wiele wyzwań, warto jednak wiązać swoją przyszłość z kierunkami technicznymi, które wciąż oznaczają dobrze płatne i rozwijające stanowiska pracy – komentuje Danuta Protasewicz z Grafton Recruitment.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka