• +48 502 21 31 22

7 na 10 pracowników odczuło wypalenie zawodowe w ciągu ostatniego roku

Do najczęściej wymienianych symptomów należą wycieńczenie pracą, brak przyjemności z wykonywanej pracy czy też chęć jej zmiany.

7 na 10 pracowników odczuło wypalenie zawodowe w ciągu ostatniego roku

Dla 76% pracowników stres w pracy jest przyczyną problemów psychicznych - wynika z badania "Dobrostan psychiczny w pracy”. Rzadziej zauważają to osoby pracujące stacjonarnie, a częściej hybrydowo i zdalnie.

21% pracowników deklaruje, że pozytywnie wpływają na ich komfort psychiczny dobre warunki do wykonywania zawodu, 14% wskazuje na atmosferę, po 9% na stabilność zatrudnienia i szacunek, a 6% na dobry kontakt z przełożonym oraz współpracownikami. Co trzeci zatrudniony wskazał wysokość wynagrodzenia.

Stres związany z wykonywaniem zawodu pociąga za sobą wypalenie zawodowe. 7 na 10 ankietowanych wskazało, że odczuło symptomy wypalenia w ciągu ostatniego roku. Do najczęściej wymienianych należą wycieńczenie pracą, brak przyjemności z wykonywanej pracy czy też chęć jej zmiany. Wskazało je odpowiednio 36%, 35% i 29% badanych osób. Ponadto co czwarty ankietowany przyznaje, że kiedy myśli o pracy, odczuwa negatywne emocje, a co piąty ma trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu zatrudnienia. Szczególnie podatne na wypalenie zawodowe okazują się osoby na stanowiskach kierowniczych – odpowiedziało tak 77% z nich.

Z badania opracowanego przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika również, że ponad połowa pracodawców uważa, że stara się dbać o komfort pracowników, podczas gdy w ich grupie to zdanie podziela jedna trzecia osób. Podobny odsetek przedstawicieli firm deklaruje, że ich organizacja podejmuje działania mające na celu wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników. Jednak tylko 14% zatrudnionych zauważa jakiekolwiek działania ze strony pracodawcy w tym zakresie.

Czytaj także: Praca podczas urlopu może doprowadzić do wypalenia zawodowego

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka