• +48 502 21 31 22

Raciborskie przedszkolaki zakładają własne warzywniki

Dotychczas dzieci zobaczyły, czym różni się nasiono fasolki od nasiona marchewki, jak wyglądają korzenie pomidora i jak podlewać warzywnik.

Raciborskie przedszkolaki zakładają własne warzywniki

Dzieci z raciborskich przedszkoli zakładają swoje warzywniki. Konkurs „Z pamiętnika małego ogrodnika” oferuje najmłodszym nie tylko edukację w temacie nasion i sadzonek, ale również świetną zabawę i możliwość wykazania się własną inwencją twórczą.

Nadszedł maj, a wraz z nim czas na zapełnienie skrzyń warzywnych sadzonkami oraz nasionami warzyw i ziół, pośród których znalazły się m.in. sałata, kapusta, por, pomidory, buraki liściowe, poziomki, oregano i mięta. Część przedszkoli biorących udział w konkursie wykonało zadanie samodzielnie, niektóre poprosiły o wsparcie pracowników Arboretum Bramy Morawskiej. Konkursowe skrzynie zostały w większości zapełnione podłożem przekazanym przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3, jednak sporo raciborskich przedszkoli ma też swoje kompostowniki, które aktywnie zapełnia zielonymi odpadkami.

W konkursie wzięło udział 10 raciborskich placówek. Dotychczas dzieci zobaczyły, czym różni się nasiono fasolki od nasiona marchewki, jak wyglądają korzenie pomidora i jak podlewać warzywnik. Oprócz walorów edukacyjnych konkurs umożliwił dzieciom nie lada rozrywkę w postaci zabawy ziemią, co ma bardzo dobry wpływ na rozwój percepcji czuciowej.

W ramach konkursu Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o. zaopatrzyło wszystkie chętne przedszkola w zielono-szarą ławeczkę o przyjemnej fakturze powstałą z recyklingu ubrań. Na wyprodukowanie jednej ławeczki przypada ok. 35 kg tekstyliów oraz 20 kg folii – z surowców tych formowany jest kompozyt, z którego następnie powstają deski i profile. Można je obrabiać przy pomocy tradycyjnych narzędzi stolarskich. Taka ławeczka nie wymaga konserwacji, ponieważ jest odporna na działanie wilgoci, zjawisk atmosferycznych i działań biologicznych.

Do końca wakacji dzieci wspólnie z opiekunami mają za zadanie dbać o warzywniki. Termin oddania dziennika przedstawiającego podjęte działania upłynie 31 sierpnia 2023 r. Uroczyste przekazanie nagród nastąpi podczas Święta Dyni 22 września w Ogródku Jordanowskim z udziałem gościa specjalnego — Witolda Czuksanowa, współtwórcy programu "Rok w ogrodzie".

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

711_przedszkola_raciborz_(2).jpg
862_przedszkola_raciborz_(1).jpg
950_przedszkola_raciborz_(3).jpg
511_przedszkola_raciborz_(4).jpg
501_przedszkola_raciborz_(5).jpg
599_przedszkola_raciborz_(6).jpg
385_przedszkola_raciborz_(7).jpg
223_przedszkola_raciborz_(8).jpg
60_przedszkola_raciborz_(10).jpg
590_przedszkola_raciborz_(9).jpg
202_przedszkola_raciborz_(11).jpg
311_przedszkola_raciborz_(12).jpg
201_przedszkola_raciborz_(13).jpg
124_przedszkola_raciborz_(14).jpg
674_przedszkola_raciborz_(15).jpg
576_przedszkola_raciborz_(16).jpg
572_przedszkola_raciborz_(17).jpg
967_przedszkola_raciborz_(18).jpg
146_przedszkola_raciborz_(19).jpg
805_przedszkola_raciborz_(20).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka